Jump to content
Na forum sat-4-all.com obowiązuje bezwzględny zakaz oferowania sharingu oraz umieszczania linków do treści łamiących prawa autorskie.
radix

montowanie aparatu cyfrowego pod DM7000

Recommended Posts

Założenie jest takie: aby umożiliwić odczyt zdjęc z aparatu cyfrowego bezpośrednio po podpięciu pod USB dreama 7000, zapytacie po co? ano zakładam ze ktoś jest np zamiłowanym karawaniarzem i zabiera dreama ze soba a nie ma pod ręka kompa lub ma tylko dreama w domu i nie ma kompa ... wtedy... podpinamy aparacik pod USB odpalamy fw z hdd montujemy uprzednio napisanym skrypcikiem aparat i przy pomocy TC zrzucamy z aparatu na drema zdjęcia na hdd i przeglądamy przy pomocy pluginu picwiever a zdjęcia z aparatu możemy skasowac i... znów mam miejsce na nowe fotki :)

Wydaje sie to teorytycznie możliwe.,niech jakiaś mądra głowa pomyśli bo mnie sie wydaje że potrzebne sa tylko moduły: scsi_mod sd_mod i fat ( emulacja scsi scsi dysk no i fat) i...powinno daś sie zamontowac jak po linuxem jako usb storage (u mnie na kompie montuje sie jako /dev/sda1) no ale nie zabardzo wiem jak skompilować kernel pod drema aby wyciągnac z niego tylko moduły?

Normalnie pod linuxa wystarczy nie podmiana od nowa całego kernela a jedynie kompilacja modułow, kopiowanie ich do /lib/modules/wersja i... depmod -a i działa, ale.... własnie jak skompilować te moduły?

Mam gcc 3.4.3 zródełka kernela 2.6.9 można sciągnąc ale pewnie gdzieś są na jakims CD :) ... i co dalej? jakie flagi ustawić kompilując kernel na linuxie? A może ktoś dysponuje jakąs minidystrybucj z możliwościa kompilacji bezpośrednio na dreamie?

Reasumując teoretycznie to jest mozliwe, ale...jak zrobic to w praktyce? a moze jednak trzeba te moduły dorzucać przy kompilacji całego image?

Próbowałem dodać obsuge do kernela 2.6.9 robiłem "zmiany" lecz nie wyszło źle sie kompiluje image.

DZIAŁA!!

Wystarczyło podpiąć aparacik :withstupidsmiley: i właczyć dekoder z jakimkolwiek nowym FW i w katalogu /mnt/usb/ pojawią sie katalogi naszego aparatu cyfrowego . Sprawdziłem co jest wkompilowane w kernelu w oparciu o nowy CVS i okazuje sie ża wszystkie opcje łącznie z obsługa systemu plików fat są wkompilowane w kernel.

Analogicznie mozna podłaczyć pod usb jakikolwiek USB Bar (Pen Drive) z systemem plików fat zrobiony pod windows/dos i ... pliki będa dostępne w naszym DM 7000 :P (heh w sumie niezły pomysł jak ktos nie ma sieci !!!! ) (obsługa riserfs jest wkompilowana jako moduł wiec nie musi byc dostepna w każdym image)

Co musimy mieć:

Aparat Musi pracowac w trybie USB Mass Storage!

kabalek aparat-USB

jakikolwiek FW z kernelen 2.6.9 i DM 7000 (powinno tez dzialac na DM7020)

plugin do przeglądania obrazków: picwievier

HDD aby miec gdzie wrzucić pliki Tuxbox Commandrem lub..można je poglądac bezpośrednio z aparatu (ale jak nie ma zasilacza szkoda akumulatora)

powyższe testowałem z aparcikiem NICON Coolpix 4100

A jak któś nie wieży iż jest to wkopilowane to daje tutaj cześć .configu ;):

# DOS/FAT/NT Filesystems

#

CONFIG_FAT_FS=y

# CONFIG_MSDOS_FS is not set

CONFIG_VFAT_FS=y

CONFIG_FAT_DEFAULT_CODEPAGE=437

CONFIG_FAT_DEFAULT_IOCHARSET="iso8859-1"

# CONFIG_NTFS_FS is not set

Tutaj mamy system pliku FAT ;)

# File systems

#

# CONFIG_EXT2_FS is not set

CONFIG_EXT3_FS=y

# CONFIG_EXT3_FS_XATTR is not set

CONFIG_JBD=y

# CONFIG_JBD_DEBUG is not set

CONFIG_REISERFS_FS=m

# CONFIG_REISERFS_CHECK is not set

# CONFIG_REISERFS_PROC_INFO is not set

# CONFIG_REISERFS_FS_XATTR is not set

# CONFIG_JFS_FS is not set

# CONFIG_XFS_FS is not set

# CONFIG_MINIX_FS is not set

# CONFIG_ROMFS_FS is not set

# CONFIG_QUOTA is not set

# CONFIG_AUTOFS_FS is not set

# CONFIG_AUTOFS4_FS is not set

Tutaj jest Reiserfs o czym @radix wspomniał jako module. ;)