Jump to content
Na forum sat-4-all.com obowiązuje bezwzględny zakaz oferowania sharingu oraz umieszczania linków do treści łamiących prawa autorskie.
Lucek™

Konfiguracja dwóch routerów

Recommended Posts

Konfiguracja dwóch routerów

 

pQtWkvLwu3_2router_wstep-300x129.jpg

 

Mimo że routery są bardzo popularne od jakiegoś czasu to wiele osób nadal ma problemy z ich konfiguracją. Dzisiaj na warsztat pójdzie sposób na podłączenie dwóch routerów bądź modemu z wbudowanym routerem.

 

Najpierw musimy się upewnić że Nasz komputer ma odpowiedni adres IP.

 

Zjeżdżamy myszką w lewy dolny róg ekranu, klikamy na start i w miejscu gdzie wyszukujemy programy lub pliki, wpisujemy ncpa.cpl (w win XP start->uruchom).

 

Otworzą Nam się połączenia sieciowe.

 

Klikamy prawym przyciskiem myszy na “połączeniu lokalnym” i dajemy właściwości. Zaznaczamy “protokół Internetowy w wersji 4 (TCP/IP) i znowu klikamy we właściwości.

 

Jeżeli mamy tam przypisane jakieś adresy to na wszelki wypadek dobrze jest je zapisać sobie na kartce. Zaznaczamy “uzyskaj adres IP automatycznie” oraz “uzyskaj adres serwera DNS automatycznie”.

 

Akceptujemy wszystkie zmiany klikając na ok.

 

Teraz podłączmy się kablem do routera. Wpinamy go w porty ethernetowe, czyli te zapewne oznaczone cyferkami 1,2,3,4. Druga końcówka ma być wpięta do Twojego komputera.

 

Sprawdźmy jaki adres został pobrany z routera.

 

Tam gdzie wpisywaliśmy na początku ncpa.cpl wpisujemy teraz cmd i klikamy w “enter” na klawiaturze.

 

Pojawi się na ekranie czarne okienko w którym wpisujemy komendę ipconfig /all i klikamy na klawisz “enter” na klawiaturze.

 

To co widzimy:

 

adres IP- adres jaki aktualnie ma nasz komputer ( jeżeli adres zaczyna się na 169 oznacza to że nie ma komunikacji pomiędzy routerem a komputerem, jeżeli zobaczymy napis ” konfiguracja ip systemu windows” to bardzo prawdopodobne że mamy wyłączone połączenia lokalne i aby je włączyć trzeba na nim kliknąć prawym przyciskiem myszy i dać “włącz”)

 

maska podsieci – najprościej można powiedzieć że dzięki niej ustalamy zakres adresów IP, w przypadku podstawowej konfiguracji jest ona dla Ciebie nieistotna.

 

adres bramy- to jest adres Twojego routera.

 

 

 

Jeżeli już wiesz jaka jest brama i czy jest to 192.168.1.1

 

Otwieramy okno przeglądarki i wpisujemy ten adres. Potwierdzamy wciskając klawisz “enter” na klawiaturze. Od tej pory musisz analogicznie robić to co ja. Zapewne masz innej firmy router jednak opcje będą tak samo się nazywać.

 

Po pierwsze wejdź w opcje LAN. Tam zmień adres IP. Twój pierwszy router nada adres na WAN z klasy 192.168.1.1 więc LAN powinien mieć inny adres. zmień go na 192.168.0.1 Maskę i bramę zostaw takimi jakie są. DHCP ma być jako serwer. Jak będziesz podłączać komputery pod ten router to będzie on nadawał im adresy. Adresy będą z takiego zakresu jaki ustawisz. w przypadku widocznym na obrazku, komputery dostaną adresy z zakresu pomiędzy 192.168.0.100 a 192.168.0.200

 

Jak już zaakceptujesz zmiany to przeglądarka przestanie Ci się łączyć z routerem. Ustawiliśmy wcześniej automatyczne pobieranie adresu ip, więc komputer dostanie nowy adres. Aby ponownie zalogować się na router wpisz w przeglądarce 192.168.0.1

 

Tym razem wejdź do ustawień WAN. Teraz zmień Wan Access Type na Static IP Nie chcemy aby zmieniał się nam adres routera. Teraz należy wpisać adresy. Jeżeli pierwszy router ma adres 192.168.1.1 to temu nadajmy np. 192.168.1.10

 

Maskę zostawiamy 255.255.255.0. Brama musi być taka jak Twój pierwszy router czyli 192.168.1.1. Teraz kolej na DNS.

 

Na zrzucie ekranu widać ze pierwszy DNS skierowany na router, drugi jest to DNS telekomunikacji. Możemy sobie wpisać DNS naszego operatora.

 

Dla Tp są to:

 

194.204.152.34

194.204.159.1

 

Akceptujemy zmiany.

 

Teraz kolej podłączyć Routery. W pierwszym wpinamy kabel pod jeden z portów LAN, oznaczonych zapewne numerkami 1,2,3,4. W drugim routerze, tym który konfigurowaliśmy, wpinamy kabel do portu WAN.

 

Łączymy się z routerem nr2 za pomocą kabla lub bezprzewodowo i powinniśmy mieć już Internet. Dla potwierdzenia wpiszmy zamiast adresu routera adres jakiejś strony. Np. www.google.pl

 

 

 

Nie jest to jedyny sposób konfiguracji. Jednak jest on dosyć wygodny. Możemy podłączać w ten sposób kolejne routery i każdy będzie wydzieloną osobną podsiecią. Chroni Nas to np. przed niektórymi wirusami.

 

hxtp://cozanet.pl/2011/09/konfiguracja-dwoch-routerow/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.