Jump to content
Na forum sat-4-all.com obowiązuje bezwzględny zakaz oferowania sharingu oraz umieszczania linków do treści łamiących prawa autorskie.
Sign in to follow this  
bialy100k

VU+ uno SE i stara karta BSKA

Recommended Posts

Nie trafiłem na kompendium wiedzy o odbiorze linuksowym TV SAT - typu: co jest do czego, jak zacząć nie znając tematu i nie mając w okolicy kogoś, kogo można zapytać etc. Chętnie bym poczytał i nie pytał, ale raczej są opisy bardzo konkretnych problemów osób które już coś tam wiedzą.

Nie dosyć, że jestem zielony z telewizji satelitarnych, to i jeszcze starszy, + 50 - już nie jest tak łatwo z wiedzą jak 20-30 lat temu - dlatego proszę o podpowiedzi.

Mam:

a) Tuner VU+ uno 4k SE, dysk 1TB (wszystko jeszcze w pudełkach). To ma być główny tuner domowy.

B) Karta (niebieska) BSKA z TNK HD (tuner 5800 padł - ale chodził u mnie, numery konta są, reanimacja się nie powiodła - ostatnio używany chyba z półtora roku temu.) Teraz ponownie ta karta opłacona, ale NIE wkładana do żadnego tunera. Phoenix/smart podpinany pod PC mam, odczyt danych z karty działa, RSA daje się wyliczyć jeżeli potrzebne - sprawdziłem, mam dla bieżącego stanu karty.

c) Dostępny także działający tuner 2850-mydelniczka +HDD i ze swoją kartą TNK HD (opłaconą). Prawdopodobnie powędruje do sypialni.

d) Dostępny mało popularny, ale dający szansę na uruchomienie tuner Alma S-2300 - na którym zdaje się można odpalić jakieś cccam. Brak pilota w tej chwili. Pewnie trafi do gabinetu jeżeli się go da podpiąć. Ma wejście/wyjście na złącze satelitarne typu "beczka".

Dom jednorodzinny, nie planuję żadnego udostępniania na zewnątrz - ale jeżeli się da - to chętnie miałbym TV sat w 3 pokojach - ale 3 nie jest bardzo istotny. LAN 1Gbit jest, NAS etc. Sporo PC, ale właściwie 2 użytkowników - więc można oglądać albo tu albo tam. Oglądamy głównie rzeczy nagrane, na żywo niewiele.

Konwerter przy czaszy z 2 wyjściami. Jeżeli się da, to nie planuję utworzonej konfiguracji zmieniać. Nigdy :) Jak działa, to niech chodzi i kolejne 20 lat.

Głównie interesują mnie kanały NIEPAROWANE, ale jeżeli da się przy okazji dostać coś ekstra - to czemu nie?

Pytania:

1) co powinienem kolejno zrobić/zainstalować na uno, by zadziałało najwydajniej? W tej chwili jest dziewicze. Tak niemal dosłownie krok po kroku, bo np. nie wiem skąd ma się na VU pojawić oscam.

2) czego NIE robić by nie zepsuć karty BSKA przez pobranie FEDC. Zgaduję, że najpierw powinienem skonfigurować coś (jak oscam) na uno by blokować emm.

3) jak najsensowniej zorganizować odbiór TV SAT przy wspomnianych potrzebach?

Pytania:

1) .... nie wiem skąd ma się na VU pojawić oscam.

Jak wgrasz oprogramowanie edukacyjne to oscam zainstalujesz z pluginów

Pytania:

2) czego NIE robić by nie zepsuć karty BSKA przez pobranie FEDC. Zgaduję, że najpierw powinienem skonfigurować coś (jak oscam) na uno by blokować emm.

Problem FEDC nie dotyczy Twojej karty

Pytania:

1) .... nie wiem skąd ma się na VU pojawić oscam.

Jak wgrasz oprogramowanie edukacyjne to oscam zainstalujesz z pluginów

Pytania:

Problem FEDC nie dotyczy Twojej karty

Dzięki.

Przez cały czas myślałem, że Oscam to coś jak osobny system operacyjny :) - chyba dlatego, że miałem kiedyś jako player na starym Raspberry Pi i odpalał się z systemem.

Czyli powinienem wgrać (przez dingla USB) jakieś oprogramowanie edukacyjne jak OpenPLi, OpenATV, VTi lub OpenBox właściwe dla mojego tunera i wówczas będę miał dostęp do instalacji pluginów - w tym Oscam'a. Spróbować skonfigurować go, włożyć kartę i oglądać.

Czy wysyłanie bieżącego kanału po lokalnym LAN w postaci strumienia video (nie wiem co jest możliwe - ale jakieś DLNA albo coś podobnego) też załatwię w oscam'ie?

I który z edukacyjnych softów sprawi mi najmniej problemów na początku?

Edited by bialy100k