Jump to content
Sign in to follow this  
Krystiand

Jakość obrazu w Zgemma H2 - H5

Recommended Posts

Czytałem różne, sprzeczne opinie o jakości obrazu w tych tunerach, że jakoby jakość obrazu na kanałach nadawanych w rozdzielczości HD/FHD jest gorsza niż w tunerach 4K np. H9. Czy ktoś mógłby podzielić się opinią na ten temat. 

Posted (edited)

Jakość zależy od TV albo monitora ( ich opcji i przetwarzania obrazu, efektach itp )   na którym oglądasz. np mam zajebisty i kontrastowy z idealnymi kolorami dla mnie obraz na monitorze , na każdym  TV co podłączyłem  mam problem osiągnąć ten sam efekt . 

To nie świadczy przecież że tuner jest zły albo ma marnej jakości obraz. 

Tuner zwykle daje czysty cyfrowy obraz, jakość ta sam a różnice wynikają z obróbki tego sygnału w układach tunera a potem w TV czy monitorze. 

Edited by Ktosiu

Ja tam pewnie jestem ślepy ale nie widzę różnicy. 3m od tv 50cali.
Przerabiałem nboxy, vu solo, solo2, xtrend, zgemmy h2 i obecnie mam h9.2h.

Serio jak ktoś widzi różnice to niech zrobi temat na forum i wstawi 2 identyczne zdjęcia na tym samym tv np. nbox kontra vu czy zgemma. Wystarczy nagrać jeden materiał, wrzucić na obydwa dekodery i puścić na tv. Wtedy zobacze na własne oczy.

Teraz to działa na zasadzie: mam xy, ma lepsze obraz od yx. Miałem yx, miał lepszy obraz od xy.

Mam Solo2 i DM7020HD gdzie jakość obrazu jest OK. Nie mam TV 4K i chyba raczej na razie nie warto go kupować bo telewizja 4K jeszcze długo nie będzie u nas powszechna.  Tuner przydałby się nowszy i stąd moje pytanie.

Ja bym dołożył te 100zł do 4K - nie ze względu na tv, a tylko media w hevc 4k.

Chyba, że masz inne urządzenie które to potrafi, wtedy nie ma sensu. Jedyna różnica między tunerami hd, a 4k to szybszy start tych drugich.

Tuner nie tylko umożliwia oglądanie w 4K tvsat ale i odtwarzanie materiałów i filmów w 4k.

TV często mają problem z nietypowymi formatami czy konfiguracją kodeków w filmach. 

3 minuty temu, Ktosiu napisał:

Tuner nie tylko umożliwia oglądanie w 4K tvsat ale i odtwarzanie materiałów i filmów w 4k.

TV często mają problem z nietypowymi formatami czy konfiguracją kodeków w filmach. 

Tak to prawda i nie chodzi o dołożenie 100 zł tylko trzeba mieć TV 4k..........

Posted (edited)

Ale zawsze masz przecież możliwość nawet na zwykłym TV oglądać programy 4K do których wcale nie potrzeba TV 4K. 

W sumie nawet na każdym  zwykłym tunerze bez problemu można oglądać programy w 4K , ale o tym to chyba mało kto wie. Tuner wcale nie musi być 4K by odtwarzał program 4K. 
Każdy tuner TV SAT odbiera programy 4K to czy potrafi go odtworzyć i wyświetlić  to już inna sprawa. 
 😉 

Edited by Ktosiu

Posted (edited)
11 minut temu, Ktosiu napisał:

Ale zawsze masz przecież możliwość nawet na zwykłym TV oglądać programy 4K do których wcale nie potrzeba TV 4K. 

W sumie nawet na każdym  zwykłym tunerze bez problemu można oglądać programy w 4K , ale o tym to chyba mało kto wie. Tuner wcale nie musi być 4K by odtwarzał program 4K.  😉 

Umożliwia to HEVC/H.265.... a ma go H5

Edited by Krystiand

H5 ma obsługe do 1920x1080. Wyżej już nie pociągnie.

A każdy tuner obsłuży 4k oczywiście w streamie po sieci lan/wifi na laptopa/tv/androida.

Posted (edited)

Niekoniecznie , nie musisz mieć nawet tunera z HEVC by oglądać.
  Jak nie wierzysz to sprawdź jak masz tuner zwykły. 🙂    Na kompie wystarczy zwykle mieć tylko odtwarzać z HEVC by oglądać program przez streaming.  Dekoderem staje sie player np SMplayer czy popularny VLC 

@up ano po streamie, sekundy szybszy. 😉 
Cco do możliwości i przepustowości to raczej tylko  nowsze tunery to bez problemu robią, np starsza Zgemma H2.S  rwie obraz , ale na lepszych zgemmach da sie oglądać. Nawet taki złom i zabytek jak nBox też to umożliwia dla kogoś kto lubi oglądać  filmy 1 klatka na sekundę. 

To jest własnie przykład na tą cyfrową jakość programu, bez względu jaki masz tuner z każdego zawsze masz IDENTYCZNY obraz ale końcowy efekt zależy tylko przetwarzania tego obrazu w tunerze czy na monitorze lub w TV.   
Materiał nagrany na jednym tunerze jest identyczny jak na jakimkolwiek innym. 

Edited by Ktosiu

Cześć. Ja użytkuję tuner H9S 4k  od kilku dni i muszę stwierdzić, że obraz jest fatalny. Mam nowy telewizor 4k i wcześniej na dekoderze skymaster od dostawcy kablówki obraz był o niebo lepszy. Pytanie co jest nie tak i czy mogę to jakoś zmienić? Czy dvbc zawsze będzie lepsza od dvbs? Nie sądzę.... Ustawienia w tv już przegrzabane i nic to nie daje. Jakieś sugestie? Dzięki. 

A może obraz jest fatalny, bo nadawcy w Polsce upskalują obraz. Jest lipny bitrate i na każdym TV 50 cali obraz będzie do bani. Jakość obrazu na nBox była lepsza niż na VU+. W tunerach były różne procesory, w pierszym STi, w drugim Broadcom. Tak czy inaczej przy słabym bitrate to i Salomon nie naleje.

Posted (edited)
40 minut temu, kapciu75 napisał:

A może obraz jest fatalny, bo nadawcy w Polsce upskalują obraz. Jest lipny bitrate i na każdym TV 50 cali obraz będzie do bani. Jakość obrazu na nBox była lepsza niż na VU+. W tunerach były różne procesory, w pierszym STi, w drugim Broadcom. Tak czy inaczej przy słabym bitrate to i Salomon nie naleje.

OK, ale bitrate będzie miał wpływ przy strumieniowaniu z Internetu czy IPTV, a ja korzystam z satelity.

Edited by Comms

Na satelicie nadawany kanał też ma przecież bitrate. Zobacz jaki jest obraz na Polsat HD, oni mają znośny bitrate, a potem sprawdź HBO3 czy Canal+ Film.

Tak zrobię. Dzięki za podpowiedź. Widzę, że jest też wtyczka bitrateviewer. Czy działa pod openatv 6.2? No i rozumiem, że nic z tym nie zrobię jak bitrate będzie niski?

Nic. Im lepszy sprzęt tym bardziej widać jakość programów nadawanych przez nc+ czy Cyfrowy Polsat. Zerknij na niemieckie programy HD. Jest przepaść w jakości. Oni mają bitrate po 10000-12000 kB/s, u nas HD to 3500-5000 kb/s. Im większy TV tym bardziej będzie widać ch....obraz.