Jump to content
Sign in to follow this  
Big-Apple

Solo 4k - multiswitch, diseqc , 2 satelity 1 kabel

Recommended Posts

Posted (edited)

Posiada tutaj ktoś ten model  i  może ma multiswitcha lub jakiś diseqc na 2 satelity na 1 kablu podłączonym do głowicy A?

Sytuacja jest taka że od zawsze domyslnie mam ustawione Diseqc  A/B   na astra hotbird dla anteny stacjonarnej.    W tym układzie nie mam astry. Jest jakaś funkcja  " sygnał przełączający"   tutaj działa astra ale na sygnał czekam aż 7 sekund.Powrót na Hb  też 7 sekund.

edit admin:

Proszę w tytule tematu podawać skrótowy opis problemu, zagadnienia.

'Solo 4k' <- taki tytuł nic nie mówi o problemie oprócz info jakiego tunera dotyczy.

Poniżej edytowany tytuł nakreślający problem.

'Solo 4k - multiswitch, diseqc , 2 satelity 1 kabel'

Edited by julekjulek
Informacja o tytule wątku.

Testuj wszystkie możliwe ustawienia, załącz też diseqc na A/B/C/D . 

Nie wiem jak masz tam w sofcie u siebie ale czasami można automatycznie wyszukiwać podłączone anteny i \zwykle ten sposób właściwie wykrywa anteny.  

To co w końcu masz za instalację ??  Multiswitch czy DiSEQc ? 

Ja mam jedną antene z multiswitchem na 2 sat. Tam zawsze było  właśnie DiseqC  A/B  . Druga to obrotnica.

Modus DiSEqC A/B  
Port A z.B. Hotbird 13°Ost  
Port B z.B. Astra 19.2°Ost  
Spannung und 22kHz setzen ja  
DiSEqC nur bei Satwechsel senden nein

No tutaj jest  DiseqC  A/B  a u mnie sygnał przełączajacy 🙂     trzeba obadać.

Posted (edited)

Trzymasz sie jednej opcji a przecież masz tyle innych i powinieneś wiedzieć  albo dostać ustawienia do podłączenia multiswitch. 

Gdzieś jest problem z ustawieniami bo nie przełącza na anteny A/B ( antena i antena na obrotnicy ) tylko działa przełączanie A/B na obrotnicy czyli antena musi wykonać obrót by zmienić satelitę.  Czyli działa jak należy problem w ustawieniach. 

Przy multiswitch i kilku antenach ( masz kilka bo stacjonarna to ANTENA pierwsza a OBROTNICA to kilka następnych )  albo korzystasz z ustawień A/B/C/D albo używasz opcji ze sterowaniem obrotnicą i przełączaniem na antenę za pomocą opcji ZAAWANSOWANE  przy ustawieniach UNICABLE albo USALS i DiSEqC  a to już trochę skomplikowane jak nie znasz ustawień i częstotliwości kanałów dla multiswitch. 

Domyślnie można użyć pierwszych trzech kanałów multiswitch  do przełączania anteny ( ANTENA HotBird, obrotnica HotBird i ASTRA) 

Najlepszym wyjściem było by ustawić  DiSEqC A/B na ANTENA i OBROTNICA ASTRA.  Przy innych opcjach zawsze możesz do obrotnicy dodać jeszcze inne satelity.  Tym zajmuje się multiswitch i należało by go zaprogramować od nowa ja nie masz ustawień. 

Edited by Ktosiu

Posted (edited)

Jak masz instalację na jednym kablu to wyłącz drugą głowicę w ustawieniach .Też z tym walczyłem i nie wiedziałem co jest a tuner głupiał i po przełączeniu z kanału na kanał wyskakiwał mi komunikat brak sygnału a na wskaźniku  0%.

Edited by geco3

Posted (edited)

Może jaśniej to wytłumaczę.  

Jak się ma  instalacje na jednym kablu należy podłączyć OBYDWA TUNERY  pod JEDEN  kabel czyli użyć rozdzielacza na dwa tunery.  Bez rozdzielacza podłączenie pod jeden tuner jest bezsensowne  bo nie działa drugi. 

Tunery ustawia się identycznie jedynie SCR mają mieć indywidualne  , dane jakie mają być  ustawienia powinien dostarczyć instalator instalacji.  Zwykle wystarcza Diseqc używać A/B le przy drugiej głowicy to już jest problem . 

Edited by Ktosiu

WITAM

a ja mam takie pytanie  , mam dm900uhd  , 2 głowice  ...  do tej pory korzystam ze starego konwertera single LNB  , który  steruje  obrotnicą

ale nie wykorzystuję funkcji 2 tunerów  i jak coś nagrywam to nie mogę oglądać 

czy jeśli kupię konwerter unicable , to zapewne bedę miał możliwość nagrywania i oglądania  ale co ze starowaniem  obrotnicą ?? czy jest możliwość ??

pozdr

P :0

@biesiu007 raczej konwertera Unikable nie da sie polaczyc z obrotnica bo w ustawieniach nie ma takiej mozliwosci.

Pytanie ile masz tych satelit na Obrotnicy?

Pytanie jakie Image masz wgrane, sa image ktore pozwalaja pojedynczo skonfigurowac glowice, jest ich 8

dwie fizyczne i szesc wirtualnych moze to otworzylo by jakies mozliwosci.

W zasadzie w twojej sytuacji z ustawieniami jakie masz powinno sie wiecej jak jeden kanal naraz uzywac

z tej samej polaryzacji.

Sam uzywam Unikabel a wgrane mam Oryginalne z GP4 wiec nie ma w tym dostepu do ustawien dla wirtualnych glowic.

Posted (edited)

Panowie podepnę się pod temat. Mam VU+ Uno 4K SE z głowicą Dual FCB DVB-S2. W ustawieniach tunera to co widać na zrzucie ekranu. Dwa pierwsze tunery są fizyczne i na obydwu mam skonfigurowanego pojedynczego satelitę 13E Hotbird. Instalacja oparta pod konwerter Octo (8 wyjść). Nie ma żadnych Diseq-ów. Konwerter mam podpięty tylko pod jeden kabel ponieważ docelowo będzie w moim nowym domu. Kabel podłączony jest pod "Tuner A" i przełączanie kanałów trwa bardzo długo. Najpierw wyskakuje czarny ekran i w pasku widać że sygnał jest 0% po czym pojawia się "Dostrojenie nie powiodło się" na około 1s, znika i wskakuje kanał. Czyli tak jakby głowica potrzebowała bardzo długiego czasu żeby złapać LOCK na danym kanale. Dla sprawdzenia w ustawieniach Tuner B wyłączałem podejrzewając że może on czegoś tam sobie szuka a jak nie ma podłączonego kabla z sygnałem to przełączenie na Tuner A zajmuje mu jakiś czas i wszystko to trwa jakiś czas. Niestety przy wyłączonym softowo Tunerze B objawy takie same.

Drugi problem to jak przepnę kabel na "Tuner B" to w ogóle nie działa - sygnał cały czas 0%. Nadmieniam że obydwa Tunery mają taką samą konfigurację.

W tunerze wgrane najnowsze Openpli 7.1 stable pobrane z oficjalnej strony openpli.org

Jeszcze przed chwilą w samej enigmie zmieniłem opcję priorytetu tunera z "Auto" na "Tuner A". Czyli dla ścisłości kabel wpięty w "Tuner A", w konfiguracji "Tuner A" ustawiony jako pojedynczy 13E (widać na zdjęciu), "Tuner B" wyłączony (również widać na zdjęciu).

Przy tych ustawieniach kanały nadal przełączają się wolno z informacją w międzyczasie "Dostrojenie nie powiodło się". Zauważyłem jeszcze że tego efektu nie ma jak np. załapie już kanał na danym transponderze i przełączam na taki który jest również z tego samego transpondera np. Canal+ na Canal+ Seriale jest OK.

Dla jasności załączam również zrzut z dekodera zawierający sygnał jaki mam z anteny.

Nowy obraz mapy bitowej.jpg

Edited by Wojtek_Kornas

Posted (edited)

Nie masz żadnych problemów, ma działać tylko i wyłącznie jeden tuner na jednym kablu. problemem zwykle jest system albo błędy z oprogramowaniem. Nie używam OpenPLI wiec szukaj rozwiazań na forum albo na głównym PLI.   Jest chyab na to jakiś fix czy ustawienia do zmiany. 

Z Hyperionem którego używam  nigdy nie miewam problemów z długimi czasami przełączania. 

Do obsługi dwóch tunerów musisz mieć podpięte DWA kable do konwertera, 

Do obsługi wszystkich tunerów  na jednym kablu musisz mieć konwerter Unicable 8 kanałowy albo Unicable II. 

Edited by Ktosiu

Posted (edited)
5 godzin temu, gizmo1954 napisał:

@biesiu007 raczej konwertera Unikable nie da sie polaczyc z obrotnica bo w ustawieniach nie ma takiej mozliwosci.

To chyba nigdy nie ustawiałeś tunera z obrotnicą  na Unicable.  Wszystkie ustawienia są dostępne w opcjach ustawienia tunerów. 

Jak byś nie wiedział najpierw ustawia sie USASL  dla obrotnicy a potem resztę SCR, itp  poza tym obrotnica powinna być zaprogramowana czasami od nowa.  To raczej nie problem bo można to zrobić samemu albo przez serwis. 

Edited by Ktosiu

@Ktosiu nie chce sie sprzeczac bo faktycznie nigdy nie mialem do czynienia z obrotnica!

Jednakze wyciales zdanie z kontekstu, koledze chodzilo o Dreama900 a w jego ustawieniach ja nie znajduje ustawien Usals jest tylko pozycjonej

a po jego wyborze nie ma mozliwosci ustawiania SCR (Unikabel) Image uzywam Oryginalne + GP4 byc moze na innych jest taka mozliwosc jak nizej wspomnialem

Widze ze masz Tunery VU+ w nich na Image VTi tez nie ma takich mozliwosci chyba ze na Image PLi i pochodnych ale o tym

trzeba wspomniec.

Posted (edited)

Z opisu wynika że obrotnicą  steruje multiswitch , dlatego ma sygnały przełączające diseqc , możliwe że pozycjoner był wcześniej i domontowano multiswitch.

Prościej było by podłączyć drugą antenę zamiast pozycjonera i zostawić pozycjoner jako dodatkową opcję do podpięcia na inne satelity. 

Co do opcji to oczywiście masz na 100%  ale  pojawią się jak tylko podłączony zostanie odpowiedni pozycjoner którego tuner wykryje i wgrasz settingi dla pozycjonera.  Bez niego nie ma aktywnych albo używa się w pozycjonerach diseqc do przestawienia anteny, zwykle to  podstawowa obsługa zaprogramowanych od 2 do 4 satelit. 

Jak widzisz nie  potrzeba wcale w tunerze USALS  do  obsługi pozycjonera by nim sterować. 

Można kupić konwerter Unicable II ( jeśli przewiduje więcej tunerów w domu )  i podłączyć jeśli ma się w tunerze głowicę FBC , Akurat te dreamboxy sprzedawane sa w wersji zwykłej Triple albo Twin z FBC   . Pozostaje kwestia zaprogramowania od nowa multiswitcha. 

Aktualnie z tego co można wywnioskować na jednym kablu ruszy tylko jedna satelita, należało by podpiąć drugi kabel do multiswitcha i obydwie głowice, jedna miała by HB a druga HB/ASTRA na obrotnicy.  

Bez dostępu do ustawień jakie zostawił serwis zakładający instalacje można sobie tylko gdybać jak to rozwiązali. 😞 

Edited by Ktosiu

6 minut temu, ARMAGEDOON napisał:

@Wojtek_Kornas  odśwież styki przy konwerterze (odetnij kawałek kabla i zarób od nowa)

Jest to jakiś pomysł lecz jeżeli pod ten sam kabel podłączam Vu+ Zero i jest OK to mam ciąć kabel? Kabel to Triset 113 + złącza kompensacyjne (to na prawdę dobrze zrobiona instalacja).

To może nie koniecznie ciąć (kable śniedzieją od wilgoci) ,ale wykręcenie efki zmiana w inne gniazdo konwertera. Może oscylatory głowicy i konwertera (nie lubią się  :D)

Miałem podobny problem z konwerterem opticuma musiałem wymienić na inny 

Posted (edited)

@Wojtek_Kornas

Wyłącz pierwszą i  drugą głowicę. Zrestartuj tuner , wyłącz z prądu, podłącz antenę i załącz , ustaw głowicę która ma kabel.  

Masz kartę czy linijki ? 

Sprawdź tez czy masz wyłączony timeshift. 

Próbowałeś przepiąć pod inne gniazdo konwertera ? 

Edited by Ktosiu

Posted (edited)

Obrotnica  miało być bo i o niej mówiłem,  mylący jest temat a już trzy różne sytuacje w temacie. 

Zwykle dołączone jest oprogramowanie sterujące i programujące do niej albo ustawia sie na obrotnicy.   Do multiswitchy nie powiem,  programatory są dość drogie  i do jednorazowego użytku szkoda kupować , ale każdy multiswitch można przeprogramować od nowa albo używać konfiguracji domyślnej. 

Swój kupiłem rok emu i chyba tylko 3 razy użyłem, w sam raz sie zwrócił z zyskiem  zakup który aktualnie  leży i sie kurzy. 

Sens stosowania obrotnicy jest tylko wtedy jak nagrywająca głowica ma ciągle sygnał, inaczej w trakcie nadrywania jest zablokowana, dlatego stacjonarną antenę ustawia sie na najczęściej nagrywane z danej satelity, pewnie to HotBird będzie. 

Czyli instalacja typu antena + antena na obrotnicy już ma sens jeśli chodzi o nagrywanie i niezależne odtwarzanie kanałów z dwóch satelit.  Unicable na każdej umożliwi odbiór minimum 4  transponderów z  2 satelit  razem 8 transponderów na FBC po 3 dodatkowe na każdą głowicę . Przy Unicable 8-kanałowej można nawet 7 transponderów ( głowica + 6 wirtualnych)  z jednej głowicy jeśli nie ma innych odbiorników. 

Obrotnice stosuje sie raczej dla tych co używają więcej niż jedna satelitę. 
Na każdą antenę można bez problemu założyć Unicable 4/8 kanałowy albo Unicable II. 

Edited by Ktosiu

5 godzin temu, Ktosiu napisał:

Nie masz żadnych problemów, ma działać tylko i wyłącznie jeden tuner na jednym kablu. problemem zwykle jest system albo błędy z oprogramowaniem. Nie używam OpenPLI wiec szukaj rozwiazań na forum albo na głównym PLI.   Jest chyab na to jakiś fix czy ustawienia do zmiany. 

Z Hyperionem którego używam  nigdy nie miewam problemów z długimi czasami przełączania. 

Do obsługi dwóch tunerów musisz mieć podpięte DWA kable do konwertera, 

Do obsługi wszystkich tunerów  na jednym kablu musisz mieć konwerter Unicable 8 kanałowy albo Unicable II. 

Kolego dziękuję za pomoc. Zmiana softu pomogła. Ten hyperion dla mnie trochę za ciężki ale cóż, na razie musi zostać bo na nim działa. OpenPLI jest lżejszym softem i wszystko co mi potrzebne dopiero do niego dogrywam. Hyperion to taki kombajn jak dla mnie lekko zamulony.

Posprawdzam jeszcze inne wersje OpenPLI - może 7.1 to zbyt experimential (chociaż piszą stronie że jest stable). Przynajmniej weim że to soft a nie hardware.

Jeszcze raz dziękuję za odzew.

Wiesz, miałem i gdzieś tam jeszcze pewnei jest jak nie skasowałem to  PLI na multibocie , od razu były problemy z ustawieniami i konfiguracją SCR, DiSEqC , praktycznie z wszystkim za co sie brałem. Nie powiem błędy dało sie usunąć ale czas poświęcony można uznać za stracony. Lepiej przeczekać na poprawki.  

Miałem Hyperion kiedyś kombajn  ok,  ale  wole sie pobawić . Z tego co pamiętam Vu ma taką przypadlość  że jak sie  zmienia co chwile ustawienia sat to potrafi  nie zapisać tego co chcemy

ja robie tak jak mam problem z głowicami ( od kolegi z byłego forum)

po każdej zmianie proponuję wyczyścić zawartość settings z ustawień lnb wszystkie wpisy config.Nims

/etc/enigma2/settings

żeby usunąć te wpisy pasuje ubić enigme
telnet
wydajesz polecenie
init 4
kasujesz wpisy config.Nims
po skończeniu wydajesz polecenie
init 3
i tuner jest gotowy do nowej konfiguracji Głowicy

W dniu 11.08.2019 o 21:28, Ktosiu napisał:

Wiesz, miałem i gdzieś tam jeszcze pewnei jest jak nie skasowałem to  PLI na multibocie , od razu były problemy z ustawieniami i konfiguracją SCR, DiSEqC , praktycznie z wszystkim za co sie brałem. Nie powiem błędy dało sie usunąć ale czas poświęcony można uznać za stracony. Lepiej przeczekać na poprawki.  

Każdy lubi co ma ,ale zabawa polega na tym żeby coś testować a nie stać w miejscu i sie uczyć  jak każdego dnia (bez urazy)