Jump to content
Na forum sat-4-all.com obowiązuje bezwzględny zakaz oferowania sharingu oraz umieszczania linków do treści łamiących prawa autorskie.
pablo21_1984

Jaki dysk 2,5 cala do nagrywania do dekoderów Vu+ polecacie?

Recommended Posts

Posted (edited)

Jaki dysk 2,5 cala do nagrywania do dekoderów Vu+ 4K polecacie?

Zauważyłem że dekodery Vu+ 4K (nie wiem jak z tymi w wersji Vu+ HD?) nie lubią dysków 2,5 cala marki Seagate, Samsung czy Toshiba. Po kilku godzinach pracy lub dni u mnie na Open ATV 6.2 na Vu+ Uno 4K zwiecha za zwiechą.

Obecnie po wielu przejściach z moim Vu+ Uno 4K a wcześniej Vu+ Zero 4K postawiłem na dysk 2,5 cala HGST Travelstar 1 TB 7K1000 (7200 RPM!) pamięć cache 32 MB i sprawdza się rewelacyjnie. Tak samo dyski WD 2,5 cala nie ma problemów z nimi tzn testowałem WD Scorio Blue 5400 RPM pamięć cache 8 MB i nawet przy 8-10 nagrywanych na raz z głowicy FBC Dual DVB-S2X kanałów zero zwiechy dekodera.

Nie rozumiem dlaczego Seagate, Samsung czy Toshiba powodują zwiechy? Problem ze sterownikiem od obsługi dysków?

Myślałem że chodzi o obroty dysku bo w sumie dysk z obrotami 5400 RPM przy nagrywaniu 8-10 kanałów na raz może nie wyrabiać i padać. Ale to się nie sprawdziło po moich testach z różnymi dyskami bo WD-ki 5400 RPM bez problemów chodzą.

Nawet testowałem dysk 2,5 cala Seagate Barracuda Pro 1 TB, który jako jedyny z dysków jakie robi Seagate  formacie 2,5 cala ma obroty 7200 RPM. Niestety dysk pochodził nie cały tydzień i zwiechy dekodera od razu zaraz się jedno po drugim. Nie żeby to była jedna sztuka a 3 sztuki. Po testach wróciły do sklepu w ramach 14 dni dostąpienia od zakupu.

Powrót do dysków HGST Travelstar 7K1000 1 TB 32 MB ponownie bez problemów i zwiech.

Wszędzie sklepy które sprzedają dekodery na E2 w ofertach mają do montażu przy zamówieniu dyski WD lub HGST 2,5 cala. HGST bardzo rzadko ale WD wszędzie widze.

Czy ktoś może mi wyjaśnić w czym jest problem co do obługi dysków na E2 w dekoderach Vu+?

Kolega ma Vu+ Duo 4K i też miał zamontowany w szufladzie dysk marki Seagate Mobile 2 TB 2,5 cala i po pewnym czasie też mu zwieszało dekoder i nie udane nagrania miał.

Dopiero wymiana dysku na WD 2,5 cala pomogła. Sklep z którego kupił dekoder kazał mu dysk wymienić ale nie potrafili odp. na pytanie dlaczego nie dysk Seagate a WD. Po prostu powiedzieli że tak musi być bo te dekodery nie współpracują dobrze z innymi markami dysków.

Wiem że WD i HGST to ta sama firma (tzn WD przejał parę lat temu HGST a teraz planuje skasować markę HGST i wsio ujednolicić!) ale dyski HGST ze swojego doświadczenia zawsze były żelazne i wytrzymałe na pracę przez wiele lat podczas gdy Seagate padają jak muchy często.

Czy jest jakiś bag w sterownikach od Vu+ przez cos współpraca z dyskami Seagate/Samsunga i Toshiba jest niepoprawna i powoduje zwiechy?

Edited by pablo21_1984

Problem to nie sterowniki systemowe czy krenela tylko kontroler dysku który niewłaściwe współpracuje z kontrolerem tunera , zwykle problem zaczyna się przy dyskach o dużej pojemności, z mniejszymi do 1 T raczej nie ma nigdy problemów .

Można tez kupić  specjalny dysk do rekorderów podobnego typu jak np  WD ma na to całą specjalną purpurową serię dysków ale chyba tylko 3,5 cala.   Montowałem kilka takich Ultimo  i bezproblemowo działają już ponad rok .  Naprawdę szkoda e niema 2,5 calowej wersji bo dyski ciche i nie grzeją się. 

Posted (edited)

Ale u mnie wszystkie pojemności 2,5 calowych dysków Seagate/Samsung i Toshiby niestety powodowały problemy na dekoderze. Nawet te do 1 TB.

Nie testowałem tylko 2 TB WD-ka 5400 RPM a mam na uwadze ten model "WD20SPZX - Dysk WD 2TB BLUE WD20SPZX 128MB CACHE SATA III".

Czy testowałeś go może na dekoderach Vu+4K? U mnie dysk montuje w obudowie aluminiowej Natec Rihino Go! USB 3.0 2,5 cala (która doskonale odprowadza ciepło z dysku podczas jego pracy przy nagrywaniu itd). Nagrywanie i idzie przez kabel USB 3.0 pod portem USB 3.0 dekodera.

Edited by pablo21_1984

kilka lat temu do HD51 kupiłem  dysk SSHD kierując się najniszą ceną

uruchomiłem go w kilka sekund i  działa bez problemu do dziś

to co opisujesz o  Vu+ 4K  pod tym względem dobrze o nim nie  świadczy

Ale WD i HGST nie ma problemów do 1 TB bo powyżej nie testowałem. HGST Travelstar 2,5 7K1000 32 MB śmiga aż miło i jest bardzo wytrzymały. mogę nagrywać nawet 15 kanałów na raz i w tym samym czasie kasować inne zakończone nagrania oraz kopiować z niego. Zero problemów! 🙂

4 minuty temu, pablo21_1984 napisał:

mogę nagrywać nawet 15 kanałów na raz i w tym samym czasie kasować inne zakończone nagrania oraz kopiować z niego

No takich wymagań to nigdy tunerowi nie stawiałem nagrywajac   1 kanał i co najwyżej oglądając inny w tym samym czasie....

Skorzystam z okazji i podepnę się pod ten temat, gdyż mnie on również interesuje.

Zapełnił mi się mój obecny dysk 3,5" WD 2 TB serii Green i szukam czegoś na jego miejsce.

Nie wiem czy to jest przypadłość serii Green czy też wszystkich dysków HDD, ale gdy w pilocie mojego Duo2 wcisnę klawisz służący do wyświetlania zarejestrowanych nagrań, to pasek pełniący rolę spinnera lata mi po ekranie chyba kilkanaście sekund zanim wyświetli mi się lista nagrań.

Zauważyłem, że ten czas oczekiwania wydłużył mi się dość wyraźnie wraz z przesiadką z dysku 1 TB na dysk 2 TB, z czego wnioskuję że ten czas jest prawdopodobnie potrzebny na wczytanie listy plików obecnych na dysku.

Zastanawiam się więc, jaki inny dysk powinienem kupić, by przyśpieszyć reakcję dekodera i szybsze wyświetlanie listy nagrań.

Rozważałem ewentualne kupno dysku SSHD, ale obecnie dyski tego typu dostępne są tylko produkcji Seagate'a, które w świetle tego co pisze pablo21_1984 , nie bardzo się do tego celu nadają.

Poza tym, pozostaje wątpliwość, czy użycie dysku SSHD zamiast HDD faktycznie rozwiąże problem z występowaniem zwłoki w wyświetlaniu listy nagrań?

I następne pytanie: czy użycie dysku SSD na pewno rozwiązuje ten problem?

Bo być może problem leży nie w HDD, ale w szybkości np. procesora lub interfejsu SATA dekodera?

Jeśli macie jakieś doświadczenia w tym względzie, to podzielcie się nimi.

Dysk w tunerze jest usypiany po jakimś czasie bezczynności. Czas ten się ustawia. Aby go wybudzić potrzeba chwili. Nie jest to tak długo.

Posted (edited)
5 godzin temu, Jacek-Placek napisał:

Rozważałem ewentualne kupno dysku SSHD, ale obecnie dyski tego typu dostępne są tylko produkcji Seagate'a, które w świetle tego co pisze pablo21_1984 , nie bardzo się do tego celu nadają.

Ale ja miałem na myśli dyski Seagate/Samsung oraz Toshiby w wersji 2,5 cala. Dysk 3,5 cala w obudowie zewnętrznej używałem przez pół roku marki Seagate i nie było problemów z tym. Problem występuje z dyskami tych marek w wersji 2,5 cala. To nie dotyczy dysków 3,5 cala. Przynajmniej ja tego użytkując dysk 2 TB Seagate Expansion nie odczułem. Dekoder ani razu nie zaliczył zwiechy ale potem przeskoczylem na dyski 2,5 cala i dopiero wtedy pojawił się problem z Seagatami niestety 😞 Po tym postanowiłem przetestować inne marki 2,5 cala czyli Samsung czy Toshiba oraz WD aż doszedłem do HGST obecnych i ich się trzymam. Niestety szkoda że HGST/WD nie robi dysków 2 TB 7K1000 o grubości 7 mm tak by się mi do obudowy zmieściły. Znalazłem ostatnio WD 2,5 cla 2 TB w wersji Green za 300 zł (refurbished!) ale grubość 15 mm. Obudowa moja ma wysokość na dyski do 9,5 mm. Dysk nie kupiłem a testy bo nie wszedł by mi do obudowy 2,5 cala. HGST nigdy nie robiło dysków 2 TB z obrotami 7200 RPM a szkoda 😞

Edited by pablo21_1984

Posted (edited)
3 godziny temu, Ma_k napisał:

Dysk w tunerze jest usypiany po jakimś czasie bezczynności. Czas ten się ustawia. Aby go wybudzić potrzeba chwili. Nie jest to tak długo.

Objaw faktycznie przypomina wybudzanie dysku z uśpienia, ale jego przyczyna musi być inna, gdyż ten czas bezczynności mam nastawiony na 20 minut, a zwłoka w wyświetlaniu występuje także bezpośrednio po poprzednim odczycie jego zawartości, a nawet wtedy gdy dysk pracuje, np. podczas nagrywania.

Edited by Jacek-Placek

12 godzin temu, Lucek™ napisał:

kilka lat temu do HD51 kupiłem  dysk SSHD kierując się najniszą ceną

uruchomiłem go w kilka sekund i  działa bez problemu do dziś

Co to był za dysk i opisz trochę wrażeń z jego eksploatacji 🙂

Czy lista nagrań wyświetlała się natychmiast, czy też ze zwłoką taką sama jak w przypadku zwykłego dysku HDD?

Nigdy nie miałem do czynienia z dyskami SSHD, ale wydaje mi się, że do zastosowania w dekoderach one powinny być optymalne, gdyż z jednej strony oferują dużą pojemność i większą trwałość niż dyski SSD, a z drugiej szybki  czas dostępu (a przynajmniej POWINNY taki oferować).

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

14 godzin temu, Lucek™ napisał:

polecam dysk SSHD

nic więcej nie mam do dodania

41 minut temu, Jacek-Placek napisał:

Co to był za dysk

500GB

dysk.jpg

2 godziny temu, Jacek-Placek napisał:

Objaw faktycznie przypomina wybudzanie dysku z uśpienia, ale jego przyczyna musi być inna, gdyż ten czas bezczynności mam nastawiony na 20 minut, a zwłoka w wyświetlaniu występuje także bezpośrednio po poprzednim odczycie jego zawartości, a nawet wtedy gdy dysk pracuje, np. podczas nagrywania.

To dziwne. Ja nigdy nie zastanawiałem się jaki. Teraz mam WD 2,5'' 1t. i niema problemów. A zwłoka jest przy wybudzaniu później już idzie

16 godzin temu, Ma_k napisał:

Sprawa się wyjaśniła: wygląda na to, że to jest specyfika dysków WD serii Green.

Gdzieś kiedyś wyczytałem, że te dyski dla większej oszczędności energii mają w swoim firmware funkcję samoczynnego usypiania (lub ewentualnie parkowania głowic) po kilku sekundach nieaktywności i że tej funkcji nie da się  wyłączyć.

Dokonywane przeze mnie eksperymenty zdają się to potwierdzać, gdyż próby zmiany ustawienia czasu bezczynności dokonywane w dekoderze nie przynosiły żadnego efektu i bez względu na to, co w menu dekodera było nastawione, to zwłoka w wyświetlaniu zawartości dysku była zawsze taka sama i wynosiła 4 sekundy.

Podmieniłem więc dysk i zamiast WD Green podpiąłem do dekodera HDD Seagate Barracuda 7200 rpm. Efekt był natychmiastowy, po zamianie dysku jego zawartość wyświetla się  na ekranie w ułamku sekundy!

W nawiazaniu do wypowiedzi ze dyski 2.5 zalla Segate nie dzialaja dobrze!,

smialbym temu zaprzeczyc bo od lat uzywam na moich Tunerach VU+ i Dreambox920

dyski 2.5 zalla Samsung BarraCuda 4 TB i dzialaja bez zarzutu.

Chociarz przyznaje ze nie nagrywam ciagle, ale mam na tych dyskach baze Filmow ktore

czasem ja czy ktos z rodziny jakis oglada.

Ostatnio uzywam jednakze jako dysk glowny (HDD) dyski Samsunga SSD

W dniu 22.08.2019 o 17:09, gizmo1954 napisał:

W nawiazaniu do wypowiedzi ze dyski 2.5 zalla Segate nie dzialaja dobrze!,

smialbym temu zaprzeczyc bo od lat uzywam na moich Tunerach VU+ i Dreambox920

dyski 2.5 zalla Samsung BarraCuda 4 TB i dzialaja bez zarzutu.

Jeśli dyski Barracuda, to raczej Seagate, a nie nie Samsung 🙂