Jump to content
Na forum sat-4-all.com obowiązuje bezwzględny zakaz oferowania sharingu oraz umieszczania linków do treści łamiących prawa autorskie.
BaQStiC

Vu Uno 4K i brak obrazu na TV

Recommended Posts

Witam. Mam problem z tunerem. Historia jest dość skomplikowana, wiec napisze w skrocie.

Kupilem Vu Uno 4K uzywany. Na aukcji bylo napisane ze sprawny itp.

Przyszedl i po podlaczeniu nie dawal zadnego obrazu na TV. Komunikat brak sygnalu. Dioda swieci.

Probowalem wgrac jakis soft przez pendriva ale wogole zero reakcji. Pendrive nie mogal nic sie nie dzialo na TV.

Po podlaczeniu LAN diody od niego tez sie nie swieca.

Po oddaniu do sprzedajacego zwala wina ze mnie ze uwalilem wgrywajac zle pliki.

Ponoc uwalona pamiec flash.

Teraz dekoder znowu u mnie otworzylem go ale nic niepokojacego czy byl po burzy nie znalazlem.

Czy jest sprawdzenia czy da sie cos z tym zrobic?

Czytalem o HyperTerminalu i kablu nullmodem ale nie znalazlem takowego z wtyczka pasujaca do tego tunera (rj45?)

Czy rzeczywiscie ta sie tak uwalic dekoder zlymi plikami?

Jestem pewny ze pliki napewno byly dobre a tuner nie dawal sygnalu od samego paczatku.

Bez sensu było przyjmować, sprzedający miał obowiązek przyjąć i zwrócić należność. W sumie to aukcja i ryzykowałeś bo w większości przypadków nie  można zwrócić nabytego przedmiotu. 

Nie można uwalić VU+ bo nie jest możliwością nawet wgrać niewłaściwe pliki. Po prostu kupiłeś uszkodzonego. 

https://www.lammertbies.nl/comm/cable/yost-serial-rj45.html

No wiesz to jest popularny portal aukcyjny i jak bylo napisane ze sprawny w 100% to taki oczekiwalem.

Czyli jest drugie potwierdzenie ze sie nie da. Spor zalozony dalej sie upiera ze to moja wina, ale teraz bedzie mial jeszcze wiecej kosztow bo musi za wszystki przesylki zaplacic.

Z tym przewodem to wlasnie patrzylem ze musze samemu zrobic. dlatego kupie z wtyczkami rs232 i jedna przerobie na ta rjtke.

2 godziny temu, Ktosiu napisał:

W sumie to aukcja i ryzykowałeś bo w większości przypadków nie  można zwrócić nabytego przedmiotu. 

Mozna. Obowiazuje Cie rejkomia, jesli przedmiot jest uszkodzony to z tego tytulu sprzedajacy moze go naprawic, wymienic na dzialajacy a jesli nie moze spelnic tych warunkow to oddac kase.

W sumie masz rację, nie ma rękojmi i zwrotów tylko jak sprzęt sprzedawany jest jako nie pełnowartościowy albo uszkodzony. Skoro nie napisał to jednak masz rękojmię i prawo zwrotu. 

Czasami są do kupna gotowe zestawy,  sam kupowałem kiedyś kabel null modem z wymiennymi wtyczkami .  Czasami to zestawy typu  normalny USB kabel rs232 + kabel null modem + końcówki na różne wejścia.  Zawsze sie przyda na przyszłość. 

W domu mam taką przejściówkę  , kupiona na aliexpress 

Bez tytułu.png

Posted (edited)

Jeśli się kupuje coś używanego od osoby prywatnej będącej sprzedawcą tego to tutaj nie ma zwrotu bo taka osoba nie wystawia żadnego rachunku, paragonu lub faktury VAT na to co Ci sprzedaje. Tutaj nie działa ustawa dot. zawartej umowy  kupna-sprzedaży na odległość i 14 dni na zwrot towaru do sprzedającego. Kupujący musi liczyć się z tym że kupuje towar używany, bez gwarancji.

Dlatego sprzedający może w takim wypadku upierać się że to kupujący uszkodził towar i odmówić jego przyjęcia i zwrotu kasy. W takich przypadkach z tego co wiem znany portal aukcyjny odsyła ludzi na Policję a tam w zależności od wartości szkody podejmą się tego lub zakwalifikują jako czyn małej szkodliwości społecznej.

Sprzedający po prostu mógł chcieć się pozbyć uwalonego dekodera i sprzedał go jako używany sprawny a teraz Ci wciska kit że go Ty uwaliłeś. I co mu zrobisz?

Dla mnie przegrana z góry sprawa bo poprzez spór to nic Ci nie pomogą jak to osoba prywatna Ci sprzedała dekoder a nie sklep lub osoba która ma działalność handlową i wystawiła ci dowód zakupu.

Edited by pablo21_1984

To co piszesz działa tylko wtedy, gdy dany przedmiot jest w dziale uszkodzony.

Wtedy nie można nic praktycznie zrobić.

Jesli był opis 100% sprawny i nie byl w dziale uszkodzone istnieje coś takiego jak rękojmia.

@BaQStiC, to, co napisał wyżej @pablo21_1984 jest prawdą. Jeżeli sprzedawcą jest osoba prywatna, a nie firma i z tego powodu nie wystawia kupującemu paragonu fiskalnego lub faktury VAT (osoba prywatna nie ma uprawnień do tego) to przepisy o rękojmi (z tytułu niezgodności towaru / usługi z umową) nie mają wówczas zastosowania. Jeśli sprzedawca oznaczył sprzedawany sprzęt jako w 100% sprawny i w kontakcie z potencjalnym nabywcą zapewniał również, że taki on jest, a ostatecznie okazało się, że jednak jest inaczej to jest to nic innego, jak zwyczajne oszustwo ze strony sprzedającego. A to jest już przestępstwo.

Kupując cokolwiek od osoby prywatnej, kupującemu nie przysługują żadne prawa do zwrotu towaru sprzedającemu, czy też naprawy uszkodzonego sprzętu przez sprzedawcę.

Dlatego ja nigdy nie kupuję nic na żadnych portalach aukcyjnych, tym bardziej nie kupuję przez Internet rzeczy używanych. Ja, gdy robię zakupy przez Internet to zawsze tylko rzeczy nowe i kupowane w sprawdzonych sklepach internetowych.

Zakup czegokolwiek od osoby prywatnej przez Internet jest zawsze zakupem "kota w worku", zakupem "w ciemno". Dlatego ja takie zakupy zawsze omijam szerokim łukiem, mimo iż z pewnością nie raz mogą być kuszące... 🙄

Posted (edited)

Mylicie się. Rękojmia działa również w przypadku zakupu od osoby prywatnej. Jeśli sprzedający zataił, że sprzedawany przedmiot jest zepsuty i nie napisał w ogłoszeniu, że wyłącza odpowiedzialność z tytułu rękojmi, to jak najbardziej można z niej skorzystać w tym przypadku.

Inną kwestią jest, że trzeba udowodnić, że tuner przyjechał niesprawny. I tutaj może być problem.

Edited by zdzislaw22

Posted (edited)

Mylisz się niestety. To co piszesz tylko ma zastosowanie w stosunku od osoby prowadzącej działalność gospodarczą tzn. sklepu. Osoba prywatna nie daje i nie może ci dać rękojmi bo takie rzeczy daje tylko sprzedawca wystawiający rachunek, paragon lub fakturę VAT. Na podstawie rachunku ze sprzedaży jako dowód zawiązania kupna-sprzedaży na mocy ustawy masz prawo do gwarancji producenta lub rękojmi sklepu/sprzedawcy. Przy zakupie od osoby prywatnej nie masz nic bo Ci rachunku nie wystawi co ją czymkolwiek wiąże w odpowiedzialności z zakupem od niej przez Ciebie. Nie masz prawa handlowo niczego o niej rządać bo sam na własne ryzyko dokonałeś zakupu wiedząć że nie wystawi ci dowodu zakupu ta osoba. To już tylko zostaje zgłoszenie na Policję jako oszustwo ale i tak nic Ci to nie bo zakwalifikują to jako mało szkodliwy czyn społeczny i umorzą sprawę (mamy Cię w d...pie!). Tutaj tylko obowiązują zapisy z aukcji i na nie się powołujesz ale i tak nic Ci to nie da bo portal aukcyjny nic ci nie pomoże w Twojej sprawie a jedynie może zablokować konto sprzedawcy i na tym koniec. Kupującego skierują na Policję i radz sobie sam. Rękojmia nie obowiązuje osoby prywatnej sprzedającej rzecz nabytą nową czy używaną dalej. Dlatego jak ja coś kupuje od osoby prywatnej czy nowe czy używane to patrzę też czy jest nadal na tą rzecz gwarancja producenta i to mnie ratuje wtedy w razie wad ukrytych towaru po jego zakupie 🙂 Kupuje taniej używane ale na gwarancji producenta i jak okaże się uszkodzone to wysyłam w towar na gwarancji do producenta 🙂

Tak wiec kupuje kota w worku ale mam pewność że ma nadal gwarancję po numerze seryjnym producenta i to jest moje zabezpieczenie przy zakupie w ciemno 🙂

Edited by pablo21_1984

Posted (edited)

może doczytaj trochę bo mylisz pojęcia. Rękojmia to coś innego niż gwarancja i sprzedaż konsumencka. 😉

Edited by zdzislaw22

Posted (edited)

Niestety, przewody  w domu ( UK  ) a ja wakacjuję sie w Polsce jeszcze przez miesiąc.  
Szybciej kupisz na allegro np taki zestaw

https://allegro.pl/oferta/kabel-rs-232-null-modem-9-pin-2-adaptery-db25-6769192718  jak masz port  RS

albo 

https://allegro.pl/oferta/adapter-przejsciowka-kabel-rs232-com-na-usb-1m-7411702565?reco_id=a8a5db17-c8dd-11e9-bcb3-246e9677fe90&sid=3ec404f37aa2fad6253fa5dd6bb023427743f77ee2f01bb84454c4701b8c0118  najtańszy 

https://allegro.pl/oferta/konwerter-usb-rs-232-y-105-abcv-7151441555   Jak nie masz RS pod USB 

https://allegro.pl/oferta/adapter-konfigurowalny-rs232-d-sub-db9-gn-rj45-gn-7492636377  Adapter ustawiany. 😉 

Null modem to nic innego jak zwykły kabel tylko wyjścia poprzestawiane , czyli wystarczy ten najtańszy + adapter ustawiany na RJ45 . Musisz tylko brać pod uwagę odpowiednie wyjścia./wejścia albo zrobić usbRS232+null modem + przejściówka RJ45. 

Jak będziesz potrzebował null modem  to kupisz tylko gniazdo RS232 męskie i  żeńskie , zepniesz kabelki odpowiednio i tatam... gotowe.   

cable_straight.png

Edited by Ktosiu

3 godziny temu, BaQStiC napisał:

Nie odbiegajmy od tematu.

@Ktosiu mogłbyś mi udostępnić jakoś ten przewód na max tydzien? Płace wszystkie przesyłki

A co kolega chce tym kablem niby zrobić . Naprawić uszkodzone gniazdo hdmi ???  Sygnał jest  prosto z procesora . Jak nastąpiło przepięcie (wkładanie kabla na włączonych urządzeniach) 

to zapomnij o czymkolwiek . A próbowałeś zmienić rozdzielczość  

Posted (edited)

Chyba czytanie ze zrozumieniem się kłania. 

Kablem wgrywa sie oprogramowanie przez port  COM w złączu LAN. 

Tak samo kablem można odczytać w konsoli HyperTelminalu  logi przy starcie tunera by dowiedzieć się gdzie lub w czym  jest błąd że nie startuje. 😉 

Każdy Vu+ tak ma jak i większość tunerów  mających wejścia COM  RS-232 lub inne np standardowe  LAN - RJ45 .

Edited by Ktosiu

Posted (edited)
W dniu 27.08.2019 o 20:13, ARMAGEDOON napisał:

A co kolega chce tym kablem niby zrobić . Naprawić uszkodzone gniazdo hdmi ???  Sygnał jest  prosto z procesora . Jak nastąpiło przepięcie (wkładanie kabla na włączonych urządzeniach) 

to zapomnij o czymkolwiek . A próbowałeś zmienić rozdzielczość  

Tuner był podpinany do TV z auto 4K.

Tak jak kolega pisze chce na początku zdiagnozować logi.

@Ktosiu na tunerze wyjście rs232 jest we wtyczce od podczerwieni i to napewno nie jest rj45.

Wspominasz tutaj o LAN’ie. Nie wiem w końcu jaka to końcówka ma być.  

A co tematu zwrotu to przyznaje wam racje. Każdy mówi co innego a naprawdę to zwrot jest tylko i z dobrej woli sprzedającego. Także :dupa:

Edited by BaQStiC

Tak sie przyzwyczaiłem do LAN i COM   że nawet sam nie zauważyłem że nowe Vu+ maja głownie  w gniazdach podczerwieni nawet pisze jak byk.  Stare mają porty normalne,

Swoje Vu+ jeszcze nie flashowałm tak bo nigdy nie zdarzyło mi się mieć z tym problemu  by uwalić te tunery  przy flash przez USB. 

Wtyczka nie rj45 tylko RJ-11, gotowe do flashowania też są dostępne. 

Tu pinologia. 😉 

LX200GPS RS232 pinout.gif

@BaQStiC a testowales wogule z innym zasilaczem?

Piszesz ze nie ma zadnej reakcji Tunera wiec podlaczanie jakichs kabli Terminala prawdopodobnie nic nie da!

Jedyna moim zdanie szansa to walniety Zasilacz

Jesli wogule Tuner daje jakies znaki zycia to podlaczajac do sieci mozesz w Routerze sprawdzic czy jest on podlaczony.

Pytanie jednakze jak ta twoja siec masz zlozona.

Jak wlaczasz Tuner czy wogule cokolwiek sie dzieje?

O to chodzi że podłączenie pod terminal dopiero coś da. 

Będzie  dostęp do  logów tunera  ze startu i diagnostyka  albo  jedno wielkie NIC czyli płyta/chipset  uwalony. 

Możliwe że reset z terminalu może pomóc. 

1 godzinę temu, gizmo1954 napisał:

@BaQStiC a testowales wogule z innym zasilaczem?

Piszesz ze nie ma zadnej reakcji Tunera wiec podlaczanie jakichs kabli Terminala prawdopodobnie nic nie da!

Jedyna moim zdanie szansa to walniety Zasilacz

Jesli wogule Tuner daje jakies znaki zycia to podlaczajac do sieci mozesz w Routerze sprawdzic czy jest on podlaczony.

Pytanie jednakze jak ta twoja siec masz zlozona.

Jak wlaczasz Tuner czy wogule cokolwiek sie dzieje?

Mierzyłem zasilacz i podaje normalne napięcie. Led swieci, ale ani diody lan nie świecą ani optyk. W routerze go nie widać.

Znalazlem w necie instrukcji do VU Zero i tam było wspomniane o RJ12. Nie wiem jak i czym się różnią. O pinologie się nie martwię bo to już znalazłem. Nie wiem tylko odnośnie tej wtyczki.

Vu+ Zero RS232 Connection.pdf

Posted (edited)

różnią się tylko ilością  czynnych styków i przy telefonach ilością linii telefonicznych od 1 do 3 na kablu , w sumei 12 ma zawsze wszystkie kable podpięte pod styki i jego łatwiej podpiąć.

Pozycja na złączu RJ-11 RJ-14 RJ-12 Numer pary TIP / RING Polaryzacja Oznaczenia kolorami CAT 5e / CAT 6 Stare oznaczenia kolorami
1.     1 3 T + Para 3 styk 1 biały-zielony Para 3 styk 1 biały
2.   1 2 2 T + Para 2 styk 1 biały-pomarańczowy Para 2 styk 1 czarny
3. 1 2 3 1 R - Para 1 styk 2 niebieski Para 1 styk 2 czerwony
4. 2 3 4 1 T + Para 1 styk 1 biały-niebieski Para 1 styk 1 zielony
5.   4 5 2 R - Para 2 styk 2 pomarańczowy Para 2 styk 2 żółty
6.     6 3 R - Para 3 styk 2 zielony Para 3 styk 2 niebieski

Jak masz normalne RS232 łączysz RX-TX , TX-RX , jak masz null modem RX-RX , TX-TX  ( odwracasz null na normalny  ) 

Zwykle gotowy kabel ma opis  DB9 rs232 do rj11 rj12 6p6c   ( 6 pinów , 6 kabli ) , w niektórych zestawach jest możliwość  przepinania kabli we obudowie DB9

Edited by Ktosiu

Witajcie ponownie po dlugiej przerwie.

Sprawa wyglada tak.

Nie udalo mi sie przejrzec logow bo ie moglem sie polaczyc z HyperTerminalem (albo zle zrobiony przewod albo level hard jak dla mnie)

Dekoder wyslany to ziomka z Olesnicy co niby ratuje takie dekodery.

Sprawdzil i powiedzial ze jest wyczyszczona pamiec flash. Jest po prostu pusta. Nie dochodzilem co moglobyc przyczyna i jak do tego doszlo.

A wiec potrzebowalbym wlasnie caly plik pamieci flash z takowego dekodera. Dokladnie nie wiem jeszcze jaka jest rewizja plyty.

Czy jest ktos w stanie mi pomoc? Czy mozna gdzies w sieci to znalesc?