Jump to content
Na forum sat-4-all.com obowiązuje bezwzględny zakaz oferowania sharingu oraz umieszczania linków do treści łamiących prawa autorskie.
Sign in to follow this  
bobok

Montaż dwóch anten sat w pionie

Recommended Posts

Mam takie nietypowe zadanie. Mam zamontować dwie anteny satelitarne 90 cm w pionie jedna nad drugą i nurtuje mnie pytanie, jaka może być minimalna odległość między antenami żeby antena górna w żaden sposób nie przeszkadzała w odbiorze sygnału z anteny dolnej. Dodam że wyliczony kąt elewacji w moim przypadku wynosi 32,23 stopni.

Posted (edited)

Po prostu czasza górnej anteny ma nie wchodzić w światło dolnej , czyli najlepiej jedna pod druga w płaszczyźnie poziomej , ewentualnie dolna spokojnie może być do 5-10  cm wyżej . 

Np. mając 1 m maszt montujesz jedną na dolnej części masztu, drugą na samym końcu masztu.  Jeśli anteny są identyczne to średnio wyjdzie ok 80-90 cm pomiędzy montowaniami. 

Edited by Ktosiu

Dokładnie mam na jednym maszcie zamontować dwie anteny sat, jedna nad drugą. Wiem że przy kącie elewacji 32 stopnie jeśli zamontował bym anteny w odległości 1 m krawędź od krawędzi to było by dobrze ale nie mam tyle miejsca stąd moje pytanie jaka może być minimalna odległość. Dodam jeszcze że anteny będą firmy corab które ramie trzymające konwerter mają długości 40 cm.

Posted (edited)

Coraby to głównie anteny offsetowe, czyli prawie pionowo antena jest. Nie ma problemu jak jedna zachodzi nawet na drugą.  Trzeba sobie tylko dobrać ile można by nie zakłócać sygnału drugiej . 

Brałeś też pod uwagę możliwość montażu jednej anteny z zezem ?  Możesz wtedy kupić większą jedną. 

image.png.0860e48eb4799bcc0114e22d9033773b.png

Jak montujesz anteny ? Planujesz na jednym maszcie czy montaż do ściany kazda indywidualnie ?   

😉 

udelejmimistovt9.jpg

Edited by Ktosiu

Jeśli obie planowane anteny mają być na jedną satelitę to można pomyśleć o jednej antenie ale z konwerterem na odpowiednią pełno zakresową ilością wyjść np.2,4,8 wyjść. 

Dzięki za podpowiedzi. Jest to takie nietypowe zadanie gdzie w małym budynku przed ociepleniem mam położyć dwanaście przewodów antenowych z sześciu mieszkań do dwóch anten sat z konwerterami octo, ustawione na hotbird. Nie wchodzi w grę żadna instalacja na multiswitshu, stąd takie nietypowe rozwiązanie. Ze względu na to że uchwyty pójdą pod styropian nie chciałbym zawalić sprawy, a nigdy nie montowałem w taki sposób anten sat. Z tego co zmierzyłem maksymalny odstęp między antenami w pionie mogę mieć 32 cm, żeby zrobić więcej to już będzie problem.

To, że omijasz Unicable jeszcze zrozumiem (stare tunery nie wspierające tej technologii), ale unikanie multiswitcha jest bez sensu.

Dodatkowa antena i konwerter będą kosztowały podobnie jak multiswitch na 12 wyjść: https://www.sklepsaturn.pl/multiswitch-5x12-technisat-cyfrowy-ekspert-ce-5-12-hd.html

Uzasadnij czemu z tego rezygnujesz? Bo ja widzę tylko plusy, tj. maszt nie będzie się bujał (zrobisz żagiel), każdy zyska dostęp do naziemnej którą wstawisz nad anteną sat.

Absolutnie nie unikam multiswitsha wręcz przeciwnie, ale raz że dostałem takie zlecenie, a dwa to technicznie jest problem. Z mojej strony padła taka propozycja ale wyszedł większy koszt ze względu na to że trzeba by od talerza do switsha ułożyć 4 x po ok 60 mb kabla a jeszcze większym problemem jest  wykonanie zasilania 230V. Technologia unicable odpadła od razu bo ludzie mają stary sprzęt który tego nie obsługuje.

Posted (edited)

Jak dołożyć kabla ?  Multiswitch  przy antenie, zasilanie nie problem bo idzie tylko jednym dodatkowym kablem .

Jeśli zakładane ocieplenie to wystarczy skrzynka na poddaszu czy  na ścianie koło anteny , bez problemu wkomponuje się w ocieplenie. 

Kable prowadzisz w rurkach by w razie problemów mieć też możliwość wymiany kabla.   

Czasami najlepszą opcją jest doprowadzać kable przez sufit od poddasza jeśli jest albo wykorzystać istniejącą wentylację wewnątrz domu albo jakikolwiek pion np wodny. 

p.s. Szkoda że nie Unicable bo to naprawdę strasznie obniżyło by koszty całej  instalacji nawet w wypadku wymiany tunerów na nowsze z obsługą Unicable II przynajmniej  ( gdzie spokojnie można jeszcze użyć do 8 starych tunerów z Unicable I  ) 

Edited by Ktosiu

Właśnie nie wchodzi w grę rozwiązanie ze switshem na zewnątrz a topografia budynku jest jaka jest. Zresztą ja mam to wykonać i już przestałem dyskutować jak będzie lepiej. Dzięki za podpowiedzi. Jutro jeszcze zrobię test i powieszę na rurze dwie anteny jedna nad drugą i zobaczę jak się zachowuje sygnał. Napiszę jaki będzie tego efekt.

Zakupiłem dwie anteny sat i dzisiaj je powiesiłem w pionie jedna nad drugą i dokonałem pomiarów. Wnioski z eksperymentu są takie że przy antenie ofsetowej i kącie elewacji 32,2 stopnia lub mniejszym odległość nie ma żadnego znaczenia. Tzn. że można powiesić bezpośrednio antenę nad anteną. Zamontowałem antenę  90 firmy corab z konwerterem octo opticum (kiepska jakość) i uzyskałem z tego na transponderze TVN 11508 sygnał na poziomie 81 dB do tego MER 16,0. Powiesiłem bezpośrednio nad tą anteną ( 5 cm odległości między antenami) taką samą antenę ustawioną identycznie i nie wpłynęło to w żaden sposób na siłę jak również na jakość sygnału. Wniosek - można montować anteny w pionie jedna nad drugą.

Tak jak pisano wyżej - można. A co to za maszt? Bo teraz masz dwumetrową przeszkodę dla wiatru. Jeśli to na dachu to przy wichurze może być poprawka.

Swoją drogą niezły MER jak na 90 cm.

To w Polsce?

To było doświadczenie i anteny były zamontowane na znaku drogowym koło domu😀. Co do MER sam byłem zaskoczony że taki dobry i to na transponderze TVN 11508, a wszystko w Małopolsce.  Wszystko wyjaśnione organoleptycznie, wątpliwości już nie mam. Temat można zamknąć.

Super, że się udało 🙂

postaram się w poniedziałek wrzucić fotkę z podobnego masztu u nas na wsi 🙂

Posted (edited)

Też mam wysoki MER na TVN bo w okolicy  15 ,  mieszkam prawie w centrum UK antena 70 cm, niestety przy tak idealnym ustawieniu na ten transponder ( 75-80 dB )  muszę schodzić do poziomu  MER 12-13 bo przestają mi odbierać czasami inne transpondery.   

Zwykle delikatne skręcenie konwertera pomaga  ( mam 10-11 stopni zwykle )  i nie ma problemów z odbiorem nawet w czasie ostrych burz.  Sam konwerter to jakiś badziew Quad pozostały po TV SKY  .  Co ciekawe po założeniu konwertera Unicable Inverto , wszystko wraca do normy i praktycznie nie przekraczam MER 13.

Nie wiem czego to wina ale raczej tylko charakterystyki nadawania tego transpondera, wydaje sie mocniejszy i  mieć większy zasięg niż inne transpondery na Hot Bird. 

Edited by Ktosiu

Tak w teorii to raczej nie jest wina MER, bo czym większy tym lepiej. Jak rośnie MER to rośnie również stabilność pracy instalacji. Może problemem jest zbyt wysoki sygnał. 80 dB dla tunera może być za dużo i wtedy tuner sobie nie radzi. Możesz to sprawdzić wsadzając po drodze jakiś tłumik, lub np. rozgałęźnik satelitarny. MER się nie zmieni a sygnał spadnie i zobaczysz czy to nie pomoże. Możesz to zrobić nawet przy samym tunerze.