Jump to content
Kasztelan1

Backup karty pamięci z raspberry pi- czym zrobić

Recommended Posts

Witajcie

mam taka potrzebę zrobienia backupu z karty pamięci która aktualnie pracuje w raspberry pi.

System na niej to minibian jessie.

Proszę o podpowiedź - czym to zrobić aby była zawsze mozliwość wgrania backupu na nową kartę.

pozdrówka 

Dzięki kolego za odpowiedź

ten artykuł czytałem i testowałem  , bez pozytywnych skutków.

I tak np. windiscimager - zrobił kopię img ale potem nie mogłem jej  z dysku zczytać. Chyba że powinienem  robić backup na pena bezpośrednio.

Komendy do bezpośredniego beckupu wprost z maliny nie działają.

Zanim zadałem tu pytanie  kombinowałem z paroma przykładami ale  bez satysfakcji.Może gdzieś robię błąd dlatego szukam innych rozwiązań.

Czegoś musi Ci brakować,  dziś oglądałem sprzęt mojego znajomego w sklepie ( NAS, serwer druku i  n2n, itp ) i spytałem o backup jak wspomniał o awaryjności kart SD. 

Ma wszystko w skrypcie  i uruchamiane w contab, działa dobrze i bezproblemowo. Backup na USB ( pen z dyskiem SSD )  raz w tygodniu ,  przyrostowe codziennie w nocy , kasowanie  starych do 8 tygodni .   Może różnica w tym że nie klonuje całej  karty jak większość backupów  tylko rozdziela na partycje backup.

Skrypt ma zrobiony na podstawie postów  z forum raspberrypi.org i od kilku lat praktycznie go nie modyfikuje przy zmianie sprzętu czy karty , poza tym że kilkakrotnie już się przydał .  

To możliwe ze czegoś tam brak. Nie jestem znawcą tematu , tak troszkę liznąłem i na razie wystarczy.

To że karty SD mają jednak granice swojej wytrzymałości to opisano na wskazanym prze Ciebie forum. Tam także pokazane są metody i programy do robienia backupów.

Jednakowoż to na moim sprzęcie nie działa jak powinno. Na teraz dziala dobrze HDClone.

W necie trudno znaleźć rzetelną informację na tematy tzw. niszowe. Było dużo na dvhk ... było.

A teraz rozwijamy to forum , zawsze coś tam dla potomnych zostanie 🙂