Jump to content
Na forum sat-4-all.com obowiązuje bezwzględny zakaz oferowania sharingu oraz umieszczania linków do treści łamiących prawa autorskie.
S3phi40T

Jaka antena + konwerter pod multiroom VU+ Zero 4k + Vu+ Zero

Recommended Posts

Hej,

Jako że na razie jestem w fazie planowania zestawu, doradzicie proszę jaką antenę i konwerter kupić pod multiroom (Vu+ Zero + Vu+ Zero 4k)? Docelowo 4k + nagrywanie na obu dekoderach. 

Czy jakoś mogę użyć jednego dekodera żeby puścić sygnał do drugiego (LAN? mam na portach 1gb postawiony), czy musi być osobny zestaw kabli z konwertera?

Konwertery single, dual, 4, 8 gniazd, tu gdzieś ktoś pisał o jakimś mostkowaniu portów bo Vu+ czegoś nie obsługuje itp. ... czy ktoś może napisać jak krowie na rowie?

Bardzo dziękuję za podpowiedzi.

Im więcej czytam tym bardziej głupieję. Może napisze więcej o mojej sytuacji i mi bardziej doradzicie?

Jestem osobą techniczną ale od strony IT/sieciowej. TV - SAT to zawsze był dla mnie teren na który nie wchodziłem.

Nie, nie szukam na forum specjalisty za frajer, chętnie jak złożę zestaw jakoś się odwdzięczę za pomoc, poza tym wiem że ludzie z forum zwykle mają wiedzę praktyczną zwykle przewyższające firmy TV-Sat które klepią masówkę (sam uczyłem techników UPC w Krakowie jak konfigurować Wi-Fi 2.4ghz tak żeby działał standard N + dual chanel i nie mogli uwierzyć że na 2.4 wyciągam przy nich 70~80mb/s na ich własnym sprzęcie. Teraz takie ustawienia robią w defaultowym cfg.

A teraz jak to obecnie wygląda u mnie:

Obecnie mam UPC od którego chcę uciec. I drogie i zawodne coraz częściej. Internet z TV (multiroom) wychodzi mnie ~250zł na miesiąc. 

Znajomy ma skądś sharing, jest zadowolony od dawna.

Myślałem o podobnym rozwiązaniu. Sygnał z talerza + Cline "od Chińczyka". Znalazłem na jednej stronce z trialami 48h ofertę za 20 euro rocznie. Brzmi fajnie. Trzeba tylko dobrać sprzęt pod potrzeby.

Obecnie nie mam TV z 4K ale myślę przyszłościowo, no i oczywiście dekodery pod 4K mają mocniejsze bebechy. Kolega zachwala markę Vu+ i Vu+ Zero 4K wydał mi się całkiem OK. Do tego w drugim pokoju długo nie będzie 4K więc myślałem o multiroomie z Vu+ Zero. 

...ale apetyt rośnie w miarę jedzenia więc zacząłem interesować się bardziej tematem, kilka rzeczy zaczęło się wykluczać i padło na temat konwertera, ilości głowic, nagrywania i ewentualnym streamingu sygnału do drugiego pokoju po LANie.

LAN 1gb mam puszczony więc streaming oraz nagrywanie byłoby ogarnięte (mam postawiony NAS z trunkingiem portów więc idą jakby 2 transfery po 1gb - rozumiem że mogę nagrywać bezpośrednio na NAS z pominięciem dysku na USB?), z kablem antenowym będzie problem.

Vu+ Zero 4k ma port 100mb (jakiekolwiek WI-Fi nawet nie wchodzi w grę, nawet 5ghz - mam, używam ale nie jestem samobójcą bo to nie jest na tyle stabilne żeby cokolwiek "serwerowego" puszczać po wifce) - nie wiem na ile to będzie działać OK, nie ufam.

Jakie w moim przypadku dekodery polecicie tak żebym nie zbankrutował? Neta już ogarniam od innego ISP (sprawa idzie przez UKE bo mam zwaloną Wspólnotę Mieszkaniową), zostaje jeszcze ogarnięcie TV.

Zakładam że nawet jak zainwestuję w sprzęt to inwestycja się do 6 miesięcy "zwróci".

Lubię robić świadome zakupy więc zanim zainwestuję w sprzęt potrzebuję sobie zrobić plan działania i kosztów.

Mam cichą nadzieję że koledzy @bobok i @Ktosiu którym jestem bardzo wdzięczny za to co do tej pory napisali, rzucą konkretnymi modelami dekodera i konwertera na których nie stracę majątku. 

TL:DR

Potrzebuję coś co posiada:

- 4k (tak żebym nie zmieniał dekodera powiedzmy za rok)

- nagrywanie (1 - 2 na raz) na NAS lub USB (zakładam że w 2.0 nie ma co się bawić) - może być tylko na jednym dekoderze, drugi bardziej pod odbiór streamu po LANie. ...chba że nie dizała to dobrze i odpuścić temat? 

- multiroom

- streaming po lanie

Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi! 

Jedno zasadnicze pytanie ile chcesz albo inaczej możesz wydać na tunery? Jeśli chodzi o instalację antenową to przy technologii unicable to talerz 90 cm + konwerter unicable II + jakiś rozgałęźnik to koszt ok. 350-370 zł. plus kabel koncentryczny. Co do tunerów to jeśli cię stać to jeden tuner z głowicą FBC a drugi jakiś zwykły oparte na enigmie jak napisał wyżej kol. Ktosiu

Mam już potwierdzenie że będę zmieniał usługodawcę od netu więc wrócił temat shar... tzn. dekodera i anteny 🙂

Plan: wydać jak najmniej. 

Dekoder:

Póki co kupię 2x Full HD.  TV z 4K nie posiadam i nie wiem kiedy będę miał. Doradzicie niedrogi dekoder z ewentualnym nagrywaniem? Nagrywać mogę czy to na dysk czy na NAS. 

Konwerter:

Unicast - rozumiem że tutaj jest spora różnica między Unicast 1 a 2 w ilości częstotliwości tylko pytanie czy to wykorzystam mając max 2 dekodery HD?

Rzucicie jakieś niedrogie konkrety?

Antena:

Czy poza wielkością anteny na coś zwracać uwagę czy brać po kosztach/używaną 90cm?

Jak mi to wszystko ładnie odpali na dłuższa metę, to jak będę zmieniał TV na 4K (na pewno nie obydwa na raz) to jak będzie mnie stać na porządny TV 4K to i dekodery też spokojnie powymieniam. 

Czyli na przykład 2x Dekoder Zgemma H9 Twin   + Konwerter UNICABLE Opticum Robust SCR2 (8UB) + 1 rozdzielacz sygnału  będzie OK?

Antena 90 lub większa randomowa?

Już powoli dochodzę do konkretów sprzętowych. 🙂 

W Polsce antena wystarczy jak nie przewidujesz jakiś innych satelit do odbioru, w sumie konwerter może być ale jak przewidujesz zakup tunerów z FBC lepiej kupić konwerter z 24/32 SCR niż tylko z 8 SCR ,   różnica w cenie niewielka  może z 20-40 zł więcej.  

np https://satsklep.pl/pl/p/Konwerter-Unicable-II-%2C-5278-Inverto/15672

Edited by Ktosiu

Witam Ktosiu.  Czy można odrazu połączyć ten konwerter co podałeś (Unicable II 5278 INVERTO) , bezpośrednio do Dekodera (w moim przypadku DM920)  ???  Pzdr.

@draconus co prawda nie do mnie pytanie ale mam tak wiec podpowiem ze mozna!

Jednakze trzeba wziasc pod uwage ze ten konwerter jest prawie 10cm szeroki co w niektorych sytuacjach moze sprawic problemy

przy np. dwoch satelitach Hotbird/Astra.

@gizmo1954 Była by tylko jedna satelita - hotbird. Na ten temat natknąłem się przypadkowo i bardzo mnie zaciekawił. W swoim DM mam głowicę FBC multistream, wiec była by dobra do Unicable II. Pytanie jest czy ma to sens abym kupił nowy konwerter Unicable II ?

@Czy jest sens konwertera Unikabel szczegolnie wlasnie dla glowic FBC jak w Dreamie czy VU+ i innych napewno!

Tylko co do konwertera proponowalbym kupic inny nie taki szeroki, wiem piszesz ze jedna satka ale jak poznasz mozliwosci

Unikabel to moze apetyt wzrosnac. Ten Konwerter poza szerokoscia jest moim zdaniem bardzo dobry sam aktualnie

mam dwa takie przez Combiner Astra/Hotbird jednym kablem do Tunerow.

@gizmo1954 czy mógłbyś mi podać nazwę tego konwertera jaki twoim zdaniem jest ok? chętnie zobaczę co to jest i sprawdzę cenę. Może się skuszę. Czy w dekoderze trzeba coś ustawiać manualnie czy sam sobie wykryje? Pozdr.

Konwerter możesz użyć dowolny, co do budowy biorąc pod uwagę zamontowanie zeza należy kupić pionowy a nie poziomy. Patrz po prostu na wygląd i wyjście na kable . 

Co do drugiego konwertera to już inna sprawa bo musi być osobno zaprogramowany albo mieć  całkowicie inne SCR niż pierwszy. Jak byś kupował dwa spytaj sprzedawcy czy programuje i poproś o zaprogramowanie jednego z innymi częstotliwościami. 

Combiner ( sumator ) to chyb Inverto Unicable II 2-way combiner.

Masz w sprzedaży wiele combinerów ale zwróć uwagę że potrzebujesz minimum 2x SAT a większośc ma tylko TV + SAT . 

Edited by Ktosiu

W dniu 21.10.2019 o 18:12, Ktosiu napisał:

Chyba Unicabe konwerter,  jak już to najlepiej Unicable II od razu kupić.

Tunerów nie brak ,  niedługo ciężko będzie kupić taki bez 4k, do wyboru masz Zgemmy czy Octagon albo Ustym.  Skoro chcesz nagrtwać to tylko dwu głowicowe.   

polecam Zgemma H9 Twin , z dyskiem .

Aktualnie Ustym w dobrej cenie z darmową przesyłką:

https://www.pepper.pl/promocje/ustym-4k-pro-tanio-jak-nigdy-dotad-195715