Jump to content
Na forum sat-4-all.com obowiązuje bezwzględny zakaz oferowania sharingu oraz umieszczania linków do treści łamiących prawa autorskie.
pavesi

Antena Toroidalna T 90 konfiguracja

Recommended Posts

Witam 

Zakupiłem antenę  w sumie z ciekawości  i dla zabawy , chciałbym  bez użycia obrotnicy mieć dostęp do kilku satelit . 

Tuner VU Duo 4 k 

Do tej pory używałem anteny z obrotnicą  z konwetrem unicable inverto  quad + twin  -  w ustawieniach z obrotnicą mam zajęte : Tuner A-scr0,B-scr1,C-scr2,D-scr3  

Posiadam kilka konwerterów zwykłych  mam  unicable  inverto  quad + twin   , unicable II  Inverto 

Czy można użyć w układzie T90  unicable plus zwykłe konwertery  ?  

np  unicable  na hot bird   , unicable II  23,5 E  , i kilka satelit zwykłe konwertery

Czy muszą być  tylko  zwykłe konwertery  ?

Muszę  jeszcze kupić jakiś diseq   ktoś poleci  coś  ciekawego  ?  - satelit myślę  ustawić  7

Tylko multiswitche  i całkowite przebudowanie całej instalacji i masz na jednym kablu, spięcie np 4  pozwoli na dostęp do 8 satelit.  W sam raz  na 7 satelit jest 24 kanały do wykorzystania. 

Niestety należy wymienić konwertery na Wide Band najlepiej dwu wyjściowe. Doliczając resztę sprzętu koszty dość duże. 

Najtańszą opcją było by użycie  2x diseqc 4/1 przy dwóch tunerach i kablach masz obsługę 8 zwykłych konwerterów. Unicable mają wyjścia tez zwykłe. 

Jeśli masz dodatkowy tuner to zawsze możesz Unicable podpiąć do niego,  wzrasta ilość kabli do 4 ale to przecież najtańsze co jest w całym zestawie nie licząc przełączników diseqc. 😉 

Poczytałem trochę  i widzę że opcja pierwsza z  multiswitchem była by fajna ale wiąże się z zasilaczami  to nie bardzo mi pasuje - jak się mylę  to proszę mnie poprawić .

Chyba zdecyduję się na drugą opcję   mam  taki duseqc i mam kilka zwykłych konwerterów .

Jak będzie wyglądać konfiguracja tunera  w zastosowaniu diseqc  ? 

np Tuner A  LNB1 , LOF - uniwersalny LNB, tryb napięcia - polaryzacja , zwiększone napięcie - nie , tryb tonowy- pasmo , tryb diseqc 1,0 ,  - hot bird 

tuner B LNB2  astra 

itd ?  

Nie każdy wymaga zasilania jednak przy rozbudowie i tylu konwerterach pasowało by zawsze mieć dodatkowe . W sumie to tez nie problem doprowadzić zasilanie, są koncentryki z dodatkowymi kablami zasilającymi i zasilanie możesz mieć podpięte w mieszkaniu. 

Instalacja jest super ale kosztowo bardziej opłacalna dla małego bloku i kilku mieszkańców .

DiSEQc to jednak najprostszy wybór .   4 satelity do pierwszego tunera, następne 3 satelity do drugiego i masz dostępne 7 tak jak chciałeś.

diseqc.jpg

Tu masz przykład multiswitcha na 4 satelity 

gtdms1t-4.jpg

Edited by Ktosiu

Dzisiaj   ustawiłem  4 konwertery  z diseqc  jaki miałem  4x1, satelity działają  super ale już mi się nie podoba rozwiązanie  brak  unicable  mogę oglądać tylko  jeden kanał  z tunera  w obrotnicy mogłem sobie  na danym satelicie  np  3 kanały nagrywać czwarty oglądać .

multiswitch  mi kompletnie nie podchodzi  i  tu nie chodzi o wydatki  a rozwiązanie  - jeden multiswitch na dwie satelity tylko  i jeszcze  to zasilanie  .

Chyba wrócę  do obrotnicy  jak nie ma opcji podłączenia unicable  do tej T90 na kilka satelit ...

Dzisiaj podłączyłem pod diseqc konwerter unicable plus trzy zwykle konwertery. 

W trybie zaawansowanym wszystko ustawione . 

Unicable pod Hot Bird tuner ABCD LNB1 

Wszystko działa mogę nagrywac 3 kanały czwarty oglądać.  Na 30 przypadków dwa razy 

Mmialem znikający sygnał przy 3nagraniach czwarty oglądany przełączylem kanał i już działało. 

Więc jednak działa unicable. 

Jak ktoś chce mogę napisać swoje ustawienia. 

Chcąc używać Unicable bezsensem jest je podpinać pod diseqc zwłaszcza jak nagrywasz z jednego satelity , załączając program na jednym z trzech wyłączasz sygnał.

Już przy nagrywaniach z rożnych satelit całkiem jesteś w dupie bo możesz tylko z jednego. 😕 

W sumie stworzyłeś taki prosty multiswitch, w oryginale jest to programowane przełączanie. łącznie ze zmianą satelity . 😉 

Zablokowałeś sobie dostęp do drugiego tunera ustawiaj tuner B na Unicable, przesuń wszystko.

Unicable do tunera bezpośrednio np na B i kanały masz  CDE , reszta satelit na diseqc pod A . 😉 

Ile masz w ogóle tunerów w slotach i jakie  ? 

W dniu 21.09.2019 o 22:27, pavesi napisał:

Witam 

Zakupiłem antenę  w sumie z ciekawości  i dla zabawy , chciałbym  bez użycia obrotnicy mieć dostęp do kilku satelit . 

Ta antena to super sprawa życzę fajnej zabawy  mam taką już wiele lat , ustawienia podobne jak  na zdjęciu.

88851_T90_17e_122_552lo.JPG

To tak  mam jeden tuner VU Duo 4 K  

Nie nagrywam z innych satelit ,   tylko hot bird  więc jak  sobie coś będę nagrywać    to mnie inne satelity nie obchodzą   - zależy mi tylko na hot bird   unicable  reszta  to  jest bo jest  frajda że  udało się ustawić  czasami coś obejrzec .

Mam zamiar  kupić  diseqc  16x1   na ebay  znalazłem 

Satellite  DiSEqC  switch 16x1 S16/1PCP-W3   - 49 dolary

Ktoś  się wypowie  co do tego  urządzenia  ?  

Może jakiś inny  ktoś poleci   ..

3 godziny temu, pavesi napisał:

Ktoś  się wypowie  co do tego  urządzenia  ? 

Mam ten DiSEqC  jest niezniszczalny i działa bardzo dobrze niestraszne mu są mrozy i upały , będziesz zadowolony  już kilka ładnych lat mi służy zero problemów

Dzięki za info już kupiony  teraz tylko  czekam na diseqc i  zabawę zaczynam dalej  z antenką  . 

Skoro zamierzasz pod diseqc podpiąć to logiczne że Unicable na Hot Bird  najlepiej osobno pod jedną głowicę a pod drugą resztę satelit  z diseq. Nie blokujesz sobie dostępu do nagrywania i spokonie możesz bawić się resztą satelit 🙂 

Jedyna wada tego  rozwiązania to prowadzenie dwóch kabli od anteny do konwertera Unicable i diseqc. 

Witam 

Stwierdziłem  że puszczę drugi przewód antenowy  , będą dwa przewody jeden pod diseqc drugi  pod unicable hot bird    .  Zakupione  90 metrów przewodu żelowego  jutro powinien być. 

W domu już wpuściłem w listwy podłogowe  bo  miałem trochę  . 

Na zewnątrz myślę zrobić tunel posypać piaskiem wpuścić przewód  zasypać trochę piaskiem położyć folię  i zasypać ziemię  . Myślałem  przewód wpuścić w rurę Arot  dvr  ale kolega mnie z tego pomysłu wyprowadził  . Mówi że kilka lat temu przewody żelowe tak kładł i  jest wszystko ok .

W dniu 24.09.2019 o 05:03, pavesi napisał:

Dzięki za info już kupiony  teraz tylko  czekam na diseqc i  zabawę zaczynam dalej  z antenką  . 

Ten  DiSEqC jest w obudowie  ale mimo wszystko  dobrze jest mieć nad nim jakieś  zadaszenie o ile to jest możliwe . Znalazłem  stare zdjęcia  jak  dopiero powiesiłem antene  i pierwsze testy 26E paczka MBC

PICT0024.JPG

PICT0026.JPG

Szacun za te foto. Moja przyjeżdża do mnie po długim czasie w poniedziałek. Od razu robię jej przegląd i ewentualną konserwację. Leci prosto na nowy dom i tam zobaczę co uda mi się z niej wyciągnąć. 

Tak sobie myślę że jeszcze  warto kupić jakąś obudowę zewnętrzną  szczelną   na ten diseqc  w wejściami na przewody  coś  ktoś poleci  ?

Szukałem  na necie  ale nie wiem co wybrać może ktoś coś  ma sprawdzonego  

Mam już drugi przewód  dla konwertera bezpośrednio  wpięte unicable hot bird  

Przewód podłączyłem pod dolne wejście i coś mi nie działa w górnym działa  , jak to jest musi być   wpięty przewód górny  aby i dolny działał  czy  o co tutaj chodzi  ..

Czy mam dokupić   jeszcze jedną głowicę pod tuner B  ? 

tuner.jpg

Ustaw głowicę B na zaawansowane LNB 2, reszta głowic tak samo z równy do poprzedniej. Czyli C do B, D do C... 

Na głowicy A ustawiasz DiSEqC 

Edited by Ktosiu

Udało  się .

Na jednym kablu  unicable  mogę nagrywać  trzy audycje  czwartą oglądać   z drugiego kable diseqc na pozostałe satelity.

Teraz czekam na  diseqc 16x1  będę się bawić dalej  ..  

Dzięki za podpowiedzi 

Konwenter kołowy LOF   to jest  pasmo C   tak ?  

Edited by pavesi

To  co mam ustawić w konfiguracji  LOF   mam uniwersalny , pasmo C  , unicable ,  i ustawienie własne   trzeba wpisać  zakresy  

Jakie są zakresy   na kołowy ?

W dniu 23.09.2019 o 19:53, tedi90 napisał:

Ta antena to super sprawa życzę fajnej zabawy  mam taką już wiele lat , ustawienia podobne jak  na zdjęciu.

88851_T90_17e_122_552lo.JPG

Możesz napisać jaki masz zakres bo ze zdjęcia trudno dojść.Szyna standardowa czy kombinowana w sensie przedłużana?Patrząc na ilość konwerterów to na bank coś kombinowane.

Unicable 

Uniwesalny LNB 

Pasmo C 

W opcji  LOF   zdefiniowany przez urzytkownika 

LOF/L - 09750

LOF/H 10600

Próg 11700   

Jaką opcje wybrać na ten kołowy   zakładam że czwartą tylko nie wiem jakie zakresy wpisać  

Edited by pavesi