Jump to content
Na forum sat-4-all.com obowiązuje bezwzględny zakaz oferowania sharingu oraz umieszczania linków do treści łamiących prawa autorskie.
Mis_Uszatek2

Konfiguracja Unicable / SCR w dekoderze

Recommended Posts

Ponieważ ta dyskusja

doprowadziła do konkluzji, że w opisywanych tam sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie technologii Unicable, więc przed wyłożenie kasy na modernizacją instalacji w budynku , postanowiłem "na sucho" przećwiczyć, czy faktycznie da się mój dekoder skonfigurować do takiej pracy.

"Pacjentem" jest VU+ Duo z VTi 9.0.3 na pokładzie, obecnie służący mi jako IPTV player, ze względu na brak sygnału SAT w miejscu jego instalacji.

Oba tunery skonfigurowałem tak, jak na załączonym screenie, konwerterom od 1 do 4 przypisując kolejno SCR0 do SCR3.

Z dyskusji na zmarłym forum pamiętam, że po skonfigurowania dekodera do odbioru sygnału Unicable, w dekoderze pojawiały się dodatkowe wirtualne głowice tunerów, tymczasem u mnie nic się nie pojawiło, jak miałem tylko dwa tunery A i B, tak dalej mam tylko 2 tunery.

Dlaczego to nie działa, gdzie popełniam błąd?

Ustawienia Unicable na Duo-small.jpg

Config też za bardzo nawet na sucho nie wyszedł bo przy tunerach Vu + wszystkie wejście to zawsze LNB 1 przy głowicach Twin no chyba że używa sie sygnału z drugiego LNB 2 albo konfiguruje diseqc z dużą ilością wejść. 

Godzinę temu, tweed napisał:

Bo VU+ Duo - Duo 2 ma tylko jedną podwójną głowicę DVB-S2 albo dwie pojedyncze DVB-S2.

U ciebie jeśli masz dwie głowice pojedyncze to tylko wykorzystasz tuner A - SCR1 i tuner B - SCR2.

Załamałeś mnie (zwłaszcza odnośnie Duo2), bo tej sytuacji przeróbka instalacji w budynku na Unicable traci sens 😞

A tak przy okazji, to Twój post daje najtrafniejszą odpowiedź na pytanie, które postawiłem w sąsiednim wątku:

" Dziwi mnie tylko, że temat Unicable zaistniał dopiero wraz z pojawieniem się na rynku dekoderów 4K i na ogół był łączony właśnie z tymi dekoderami! ".

Po Twoim wyjaśnieniu już wszystko jest jasne.

Cytat

Czas zainwestować w nowy dekoder VU+ już 4K z jedną podwójną głowicą DVB-S2X FBC

Dopiero dekodery VU+ 4K posiadają głowicę DVB-S2X FBC czyli 2 fizyczne głowice i 6 wirtualnych w podstawowej wersji.

Jeśli mam być szczery, to żaden z obecnie oferowanych przez VU+ dekoderów mi się nie podoba i według mnie nie jest wart żądanych pieniędzy, a do tego jeszcze dochodzi niepewność odnośnie przyszłości kart Cameleon.

Na razie jeszcze wezmę na wstrzymanie 🙂

A tak na marginesie:

Czy tuner z głowica FBC nie będzie czasem miał problemów by współpracować z zainstalowanymi na budynku konwerterami Multi Band?

Bo tak mi się coś wydaje, że im głębiej w las, tym więcej drzew!

Edited by Mis_Uszatek2

15 godzin temu, Ktosiu napisał:

Dlaczego ma tracić sens przeróbka na Unicable ?

Przy jednym tunerze to może być bezsensowna ale przy większej ilości odbiorników w domu jak najbardziej sensowna, po to został przecież stworzony Unicable.

Właśnie dlatego, że ja mam tylko dwa dekodery, a nie więcej 🙂

Patrząc na koszty to Unicable jest tańsze od Multi Band , ogranicza się tylko do jednego urządzenia konwertera ( + rozgałęźniki jak dzieli się na inne tunery sygnał )  ani nie do zestawu stacker/destacker + konwerter czy konwertery. 

Jeśli robi się nową instalację, to bez wątpienia tak. Ale ja musiałbym modernizować istniejącą w budynku i działającą instalację, a to oznacza dodatkowe i niepotrzebne koszty.

Co do sprzętu to Idealnie przydaje się mieć Unicable np. na starym Vu+ Duo 2 gdzie wszystkie 4 głowice można podpiąć przez jeden kabel i bez problemu obsługiwać kilka satelt . 

W moim Duo2 są tylko 2 głowice SAT ze względu na zainstalowaną w drugim slocie głowicę C/DVB-T.

A w dodatku instalując Unicable na obu głowicach Duo2, utraciłbym dostęp do Astry.

Czyli cały czas pod górkę i jakby się nie obracać, to plecy zawsze z tyłu 😉

Jeśli kiedyś kupię nowszy dekoder, to wtedy wrócę do koncepcji Unicable, ale jak na dzień dzisiejszy, to przeróbkę instalacji odkładam na bok.

W dniu 24.11.2019 o 18:21, Ktosiu napisał:

Jak to tracisz ?  Multiswitch i dwa Wide Band , masz instalacje Unicable na przyszłość i na chwilę obecną z dwoma satelitami. 

Dla 2 nowych tunerów typowych np Vu+ z FCB to średnio od 4 do 8 kanałów na tuner , przy 2 tunerach  masz już zajęte 8 do 16 . 😉

Żeby w Unicable uzyskać dostęp do Astry, to nawet byłem skłonny wyłożyć te dodatkowe 250 zł na 2 konwertery Wide Band, więc dostałem się do skrzynki na klatce schodowej, żeby zobaczyć, co tam zamontowano. A oto, co tam znalazłem (serwis samoczynnie obrócił zdjęcie na bok):

3863df8a32d7.jpg

W skrzynce jest zamontowany multiswitch TT-MS 9x8 producenta Telkom-Telmor, który nie obsługuje konwerterów Wide Band!

To oznacza, że aby u siebie korzystać z Unicable, to muszę sąsiadom zafundować nowego multiswicha. A koszty tej operacji to co najmniej:

1300 zł - multiswitch Terra  SRM-581

300 zł - multiswitch Unicable Johansson 9734PL

200 zł - jakieś zasilacze, łączniki, rozgałęźniki sygnału, łącza kompresyjne itp.

300 zł - przewidywana robocizna fachowca z kablówki

---------------------------------------

2100 zł - orientacyjny koszt zabawy, w wyniku której na moim Duo uzyskuję bezpośredni sygnał satelitarny, w miejsce dotychczasowego sygnału Sat>IPTV. Dość słaby interes 😉

W tej sytuacji na placu boju pozostaje tylko druga propozycja:

W dniu 24.11.2019 o 16:22, tweed napisał:

@Mis_Uszatek2 warto zainwestować w technologię Unicable. Wystarczy wstawić na przykład tak w istniejącą instalację - jeśli chodzi o odbiór samego Hotbirda.

Przyk%25C5%2582ad%2520pod%25C5%2582%25C4

Tutaj koszty byłyby zdecydowanie niższe, ale problem może być z upchaniem tego wszystkiego w szafce, bo gęstwina kabli dosyć przeszkadza i nie wiadomo, czy gość z kablówki się tego podejmie.

Przecież masz teraz  HB i Astrę przynajmniej na diseqc. 

Potrzebujesz przynajmniej  multiswitch kaskadowy na 8 wejść sat ( dwie satelity na quadro ) np Johansson 9750 - 9/4 , wpinasz sie w istniejące 8 kabli z konwerterów , krosujesz do istniejącego multiswitcha 8 kabli .  9-ty kabel to naziemna.  

Potem wystarczy swój kabel podpiąć do wyjścia unicable nowego, po prostu odpinasz z istniejącego swój kabel i przepinasz go. 

Jak masz sąsiada zainteresowanego to dokłada sie do składki, masz możliwość podpiąć 4 odbiorców po 3 SCR ( albo 6 w zależności od wersji 9752 )  na łepka.   

koszt z 600-700 zł + robocizna . 

Masz jeden czy dwa kable w domu od sat ? 

Ile jest mieszkań podłączonych , wszystkie 8 ?  Jeśli masz parami to jest 4 mieszkania po 2 kable. 

Edited by Ktosiu

21 godzin temu, Ktosiu napisał:

Przecież masz teraz  HB i Astrę przynajmniej na diseqc. 

Potrzebujesz przynajmniej  multiswitch kaskadowy na 8 wejść sat ( dwie satelity na quadro ) np Johansson 9750 - 9/4 , wpinasz sie w istniejące 8 kabli z konwerterów , krosujesz do istniejącego multiswitcha 8 kabli .  9-ty kabel to naziemna.  

Potem wystarczy swój kabel podpiąć do wyjścia unicable nowego, po prostu odpinasz z istniejącego swój kabel i przepinasz go. 

O takim właśnie rozwiązaniu cały czas myślę, ale rzeczywistość skrzeczy...

Regularna cena multiswitcha Johansson 9750-9/4 wynosi ok. 1500 zł, można go znaleźć za 700 zł, ale on i tak obsługuje tylko 3 tunery na jednym kablu, co przy moich dwóch kablach prawie na styk spełnia moje obecne potrzeby. Gdybym kiedyś  kupił dekoder z głowicami FBC, to wtedy znowu musiałbym kupować nowy multiswitch SCR, a ten zapewne trafiłby do śmieci.

Cytat

Jak masz sąsiada zainteresowanego to dokłada sie do składki, masz możliwość podpiąć 4 odbiorców po 3 SCR ( albo 6 w zależności od wersji 9752 )  na łepka.   

koszt z 600-700 zł + robocizna . 

Masz jeden czy dwa kable w domu od sat ? 

Ile jest mieszkań podłączonych , wszystkie 8 ?  Jeśli masz parami to jest 4 mieszkania po 2 kable. 

Ja mam dwa kable, pozostałych 6 sąsiadów ma po jednym kablu, ale oni są całkowicie niekumaci w temacie telewizji satelitarnej i na żadne wsparcie finansowe z ich strony liczyć nie mogę, wszystkie koszty musiałbym pokryć sam. 

Jak po wichurach były u nas problemy z anteną satelitarną, to część z nich ten problem rozwiązała po prostu podpisując umowę z kablówką lub z Orange, a z tematem anteny ja sam musiałem walczyć.

Edited by Mis_Uszatek2

Masz 2 kable czyli po przepięciu masz 6 SCR .  🙂 

Niekumatych można olać 🙂 , bedzie potrzebował to go przepniesz zyska 3 SCR .

Widzę że najtaniej wyjdzie samemu zrobić instalację, dwie anteny, 2x unicable konwerter i masz. 

Ewentualnie zeza na Hotbirda na antenie Astry i zez na Astrę na antenie Hotbirda, kupujesz tylko konwertery i obejmę do zamontowania . 

@Mis_Uszatek2 dyskusja toczy sie wokol instalacji ktora juz masz dla calego domu.

Czy masz mozliwosc zainstalowania swojej anteny? np. na balkonie czy w swietle okna. pytam bo chyba o tym nic nie wspomniales albo przeoczylem.

Sam mam tez antene w domu 5 rodzinnym na dachu nawet podczas budowy tego domu zalatwilem z wlascicielem ze dolozyli konwerter na hotbird na moj koszt, z czasem (krotkim) ale chcac miec instalacje unikabel zainstalowalem swoja antene na balkonie.

Pytam o wlasne rozwiazanie u ciebie bo jest to korzystne finansowo i niezalezne.

Jest pare mozliwosci rozwiazania tego na dwie satelity. W koncu jesli sa jakies problemy ze strony nie wiem spuldzielni itp.

to sa anteny plaskie z unikabel i 24 SCR na jedna satke koszt okolo 200 Euro, ale pozostaje twoja, sa anteny plaskie za pare groszy do ktorych mozna dobudowac

multiswitsch unikabel na tej wlasnie antenie. Zaleta takich anten jest ich wielkosc i powiedzmy niepozornosc. Uprzedzajac sceptycyzm sa one dzisiaj dosc wydajne.

To jest niewielka wspólnota mieszkaniowa, więc na instalację dodatkowej anteny musiałbym dostać zgodę pozostałych współwłaścicieli, a nie bardzo mi się uśmiecha występować o to, zwłaszcza że sam jestem przeciwnikiem instalowania na budynku dodatkowego barachła 🙂

W tej chwili na tapecie pozostała już tylko jedna koncepcja, a mianowicie instalacja multiswitcha Johansson 9733 pomiędzy anteną, a obecnie zainstalowanym multiswichem, wzięcie z niego jednym kablem sygnału SCR, a na drugim kablu pozostawienie sygnału Legacy ze starego multiswitcha.

Wtedy sygnał Legacy miałbym tak jak dotychczas doprowadzony przez rozgałęźnik do jednej głowicy Duo2 i do TV (chodzi o odbiór emisji 4K z Astry, praca alternatywna), a sygnał SCR rozdzieliłbym pomiędzy drugą głowicę DUO2 i pozostałe odbiorniki w mieszkaniu.

Taka modernizacja instalacji powinna zamknąć się w kwocie 500-600 zł i z tego powodu jeszcze ma sens.

Z tym, że jak na razie nic mnie nie pili, nie spieszę się, liczę na to, że może pojawią się jeszcze jakieś nowe możliwości lub nowy sprzęt, który za podobne pieniądze da mi odbiór także Astry na wszystkich odbiornikach, a nie tylko na jednym.

Dołączę się do tematu...

Na dachu posiadam dwa LNB Quattro (Astar i HotBird) i antenę DVB-T podłączone do tradycyjnego multiswitcha. Niestety wyjścia mi się szybko zapełniły dlatego myślę o rozbudowie swojej instalacji sat. Początkowo planowałem zakup nowego, tradycyjnego multiswitcha z możliwością podłączenia większej ilości głowic. Ale chcę również kupić VU+ Ultimo z DVB-S2X FBC, a jak czytam, chociażby ten temat, zakup taki nie będzie miał sensu bez zastosowania dodatkowego mulltiswitcha Unicable II. Zdecydowany jestem raczej na markę Inverto. W związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy sygnał DVB-T wychodzący z multiswitcha Unicable II i rozgałęziony gdzieś po drodze będzie w stanie zasilić głowicę DVB-T w Vu, a dalej rozgałęziony - telewizor (bez Unicable) lub inny, dowolny odbiornik DVB-T stick?

2. Czy sygnał z multiswichta Unicable II przejdzie przez gniazdo końcowe?

3. Czy sens zastosowania Unicalbe w Vu Duo, Duo 2, Solo2, polega wyłącznie na tym, że np. dwie głowice SAT (i trzecią DVB-T) można zasilić tylko jednym kablem?

4. Czy są modele multiswitcha Inverto Unicable II, do których można podłączyć jednocześnie 2 x LNB quattro (Astrę i HotBirda)? 

Przecie kupujesz multiswitch to kup Unicable II. zamiast kombinować ze starym .

Na DVB-T masz rozdzielacz z kabla głównego na sat/tv . Zresztą są różne sposoby albo masz wzmacniacz w multiswitchu albo na antenie. 

Co znaczy sygnał przejdzie ??   Skoro przechodzi to dlaczego ma nie przechodzić. 

Sens Unicable to obsługa wielu odbiorników , więc jak nie widzisz sensu podłączenie nawet starszych to ciąg dodatkowo od każdego tunera wymaganą ilość kabli zamiast jeden na wszystkie. 

Kup kaskadowy coś np 9x albo zwykły.  Weź pod uwagę że jak kupisz kaskadowy to można podłączyć dodatkowe konwertery na inne satelity. 

I jeszcze jedno najważniejsze.

Jeśli masz w okolicy duży sklep/serwis z akcesoriami i montażem zarazem warto zamówić sobie taki montaż, oszczędzisz czas i pieniądze.

Jeszcze lepiej jak trafisz na promocje albo sprzętu albo na cenę usługi to jak by nie patrzeć czasami zapłacisz niewiele mniej ( lub więcej )    firmie niż miał byś sobie sam montować.  

Edited by Ktosiu

4 godziny temu, tusat napisał:

3. Czy sens zastosowania Unicalbe w Vu Duo, Duo 2, Solo2, polega wyłącznie na tym, że np. dwie głowice SAT (i trzecią DVB-T) można zasilić tylko jednym kablem?

Największa korzyść to taka, że na jednym kablu podpiętym do jednego wyjścia z multiswitcha SCR moze podpiąć do 16 głowić TV, czyli 8 tunerów 2-głowicowych. A sam przecież napisałeś, że "wyjścia Ci się zapełniły".

Cytat

4. Czy są modele multiswitcha Inverto Unicable II, do których można podłączyć jednocześnie 2 x LNB quattro (Astrę i HotBirda)? 

Jeśli już wymieniasz stary multiswitch na nowy typu Unicable, to nie ma sensu pozostawać przy konwerterach Quattro.

Para najlepszych konwerterów wide band firmy Inverto kosztuje ok. 240 zł, a pozwolą Ci one na użycie 5-wejściowego multiswitcha SCR za 300-400 zł, zamiast 9-wejściowego multiswitcha SCR za blisko 2 tys zł.

Ja u siebie niestety tak zrobić nie mogłem, bo oprócz mnie na multiswitchu wisi jeszcze 6 mieszkań sąsiadów.

Edited by Mis_Uszatek2

@Mis_Uszatek2 Piszesz

Ja u siebie niestety tak zrobić nie mogłem, bo oprócz mnie na multiswitchu wisi jeszcze 6 mieszkań sąsiadów.

Zrobic to mozesz ale ci sie nie chce albo nie czytales dobrze tego jakie rozwiazania ci proponowano!

Pisales ze w skrzynce ci sie nie zmiesci ja tam widze miejsce na dwa komplety po dwie satelity.

Mozesz kupic cos takiego na jedna satke i wpiac go na dole z tej fotki gdzie jest tych 9 kabli i potestowac czy bedzie dzialac

jak tak to kupic drugi na druga satke i tez wpic, masz dwa kable do mieszkania wiec jeden do jednej drugi do drugiej satki i masz z obu po 16 SCR

koszt takiego Multiswitscha okolo 200 zl. i pare krotkich kabelkow zeby polaczyc.

Np. cos takiego

Johansson1.jpg

Jak najbardziej wymienić quadro na wideband dwu wyjściowego, jak zaznaczył kolega wyżej spadają koszty i prostsza instalacja , mniej kabli.

Staraj się brać multiswitch z jak największą liczbą scr biorąc pod uwagę że połowa obsługuje jednego satelitę a druga połowa scr drugiego. 

Up.

Kupując dwa najlepiej przy okazji przeprogramować odpowiednio multiswitche by nie pokrywały się scr. Bez problemu powinno to się odbyc.

Często sprzedawcy to robią. Zamiast osobnymi kablami wstawiasz sumator i jest 32 scr na jednym kablu.

@Ktosiu tylko to co ja mialem na mysli wyzej z jednej strony nie naraza go od razu na wiekszy koszt (chyba ze mozna dogadac ewentualnosc zwrotu)

a z drugiej strony mialem na mysli ze ta istniejaca instalacje pozostawic jaka jest i dopiac ten multiswitsch. Wideband napewno jest dobry ale w jego wypadku wiaze sie z wymiana

istniejacego Multiswitscha. Inna sprawa ze jakby cos nie zabardzo dzialalo to mozna zmiany wycofac. Jak widac @Mis_Uszatek2 zabardzo kasa poszastac nie chce.

Chyba ze miales na mysli @tusat

10 godzin temu, Ktosiu napisał:

Przecie kupujesz multiswitch to kup Unicable II. zamiast kombinować ze starym .

Na DVB-T masz rozdzielacz z kabla głównego na sat/tv . Zresztą są różne sposoby albo masz wzmacniacz w multiswitchu albo na antenie. 

Co znaczy sygnał przejdzie ??   Skoro przechodzi to dlaczego ma nie przechodzić. 

Sens Unicable to obsługa wielu odbiorników , więc jak nie widzisz sensu podłączenie nawet starszych to ciąg dodatkowo od każdego tunera wymaganą ilość kabli zamiast jeden na wszystkie. 

Kup kaskadowy coś np 9x albo zwykły.  Weź pod uwagę że jak kupisz kaskadowy to można podłączyć dodatkowe konwertery na inne satelity. 

I jeszcze jedno najważniejsze.

Jeśli masz w okolicy duży sklep/serwis z akcesoriami i montażem zarazem warto zamówić sobie taki montaż, oszczędzisz czas i pieniądze.

Jeszcze lepiej jak trafisz na promocje albo sprzętu albo na cenę usługi to jak by nie patrzeć czasami zapłacisz niewiele mniej ( lub więcej )    firmie niż miał byś sobie sam montować.  

W tej chwili sygnał z anteny DVB-T przechodzi przez tradycyjny multiswitch (jest tam chyba wzmacniany) i jednym kablem dochodzi do gniazda końcowego w ścianie gdzie jest rozdzielany na sygnał SAT i DVB-T. 

A jak jest w przypadku multiswitcha Unicable II? Rozumiem, że sygnał DVB-T wychodzi razem z SAT i rozgałęźnik go dzieli na SAT i DVB-T? Jak dużo takich podziałów można zrobić? Czy prowadząc jeden przewód z takiego multiswitcha Unicable II można jednocześnie, bezstratnie zasilić np. głowicę SAT (lub dwie), wpięty w usb DVB-T stick i jeszcze telewizor (który nie obsługuje Unicable)?

@tusat jak to jest z DVB-T/T2 w instalacji unikabel nie powiem bo nie prubowalem ale rozdzielac po drodze mozesz i 3-4 razy moze i wiecej ale

kazdy rozdzielacz tlumi troche sygnal a i ogleglosc kabla tez gra role. Ja u siebie mam trzy rozdzielacze po drodze i sygnal na koncu jest dobry.

Oczywiscie ze sygnal z anteny tez powinien na starcie byc dobry, optymalny. Oczywista ze z instalacji unikabel nie zasilisz telewizora ktory unikabel nie ma.

No i jesli uzywasz gniazdek do satki to dla unikabel sa inne.

Edited by gizmo1954

35 minut temu, gizmo1954 napisał:

Oczywista ze z instalacji unikabel nie zasilisz telewizora ktory unikabel nie ma.

A co z głowicą w DVB-T w Vu+? Ona nie ma w  konfiguracji opcji Unicabel - sprawdzałem w Vu Duo2

Unicabel stosowany jest tylko przy DVB-S2.

Przy DVB-T normalnie podpinasz kabel i działa.

Jak masz w VU+ Duo 4K - Ultimo 4K taką głowicę DVB-T/T2

https://www.hm-sat-shop.de/receiver-zubehoer/tuner/4678/vu-dvb-t2-dual-tuner-uno-4k-/-uno-4k-se-/-ultimo-4k-/-duo-4k?c=181

Zaś do Duo 2 możesz się zaopatrzyć w taki podwójny tuner DVB-T/T2

https://www.hm-sat-shop.de/receiver-zubehoer/tuner/2663/vu-dvb-c/t2-dual-tuner-duo-/-solo-se-v2-/-solo-4k-/-ultimo-4k?c=181

to możesz z dwóch transponderów DVB-T/T2 nagrywać i oglądać niezależnie.

Edited by tweed