Jump to content
Na forum sat-4-all.com obowiązuje bezwzględny zakaz oferowania sharingu oraz umieszczania linków do treści łamiących prawa autorskie.
Sign in to follow this  
FAQ

1330 - Rodzaje oprogramowania w tunerze

Recommended Posts

I. PATCHe (np. FullWypas 4,4b3)

Oprogramowanie do 13xx jest złożone z kilku części/warstw (HDL, interpretor i MHW) umieszczonych w różnych pamięciach. Oprogramowanie główne (tzw. firmware) jest zapisane na stałe w pamięci 27C800, która jest spotykana w Pionierze 1330 w dwóch wersjach: jednokrotnego- (PROM) lub wielokrotnego (EPROM) zapisu (w tym ostatnim przypadku na obudowie scalaka znajduje się "okienko", które umożliwia naświetlenie promieniami UV, wykasowanie zawartości epromu i jego ponowne zaprogramowanie).

 

W tej kości pamięci mieści się oryginalne oprogramowanie producenta firmy Philips/Mediasat (warstwa HDL - czyli taki bios) i interpretator MHW (czyli taki odpowiednik interpretatora języka wyższego poziomu) oraz warstwa MHW (oryginalna) napisana przez np. Cy***ę.

 

Ponieważ producent przewidział, że prawdopodobnie od czasu do czasu zajdzie konieczność "unowocześnienia/upgrade'u" oprogramowania odbiornika, to zostawił sobie furtkę - możliwość wgrania tzw. patchy/nakładek na oprogramowanie. Dostawca audycji satelitarnych (w naszym przypadku C...a) może przesłać taki patch przez satelitę w sposób automatyczny po wejściu na kanał dostawcy. (Tak właśnie się dzieje kiedy, mając oryginalne firmware C____y, wykonamy reset tunera, wyszukamy kanały, a następnie wejdziemy na któryś z kanałów C...y - po kilku sekundach powita nas komunikat, że następuje aktualizacja oprogramowania...).

 

Ponieważ w 13xx nie można tych zmian zachować w "dużej pamięci 27C800" - bo jest on tylko do odczytu i nie daje się "nadpisać" - przysłany "z nieba" patch zostaje umieszczony w innym elemencie pamięci, tzw. "małym flash'u" 29F400.

Patch zawiera "dwa w jednym": listę kanałów oraz aplikacje MHW, które są odpowiedzialne za zmiany w wyglądzie menu i nowe funkcje naszego tunera.

 

Dostępne patche/softy typu "Full Wypas" mają właśnie strukturę takiego patcha przesyłanego "via satelita" z tym, że wgrywane są z oczywistych względów nie przez satelitę (no chyba, że ktoś dysponuje własnym prywatnym satelitą), tylko po połączeniu komputera PC z tunerem i zastosowaniu odpowiedniego programu (Pioniero, ggf).

[Patrz: FAQ - Ładowanie patcha do tunera].

 

Plik zawierający patch nosi nazwę canal.rsc i zawiera - jak w przypadku drogi satelitarnej - listę kanałów, transpoderów i dodatek modyfikujący oprogramowanie.

 

Aby tuner "wiedział", że dodaliśmy takiego patcha i w które miejsce go wgraliśmy, musimy dodatkowo zmodyfikować jeszcze jeden element - EEPROM 24LC16 zapełniając go odpowiednio spreparowaną zawartością.

(-> Dokładny opis patrz FAQ „Ładowanie patcha do tunera”).

Jeśli tego nie zrobimy, to tuner się "pogubi" i odmówi posłuszeństwa, zaś jego naprawa może być skomplikowana. (-> Patrz wtedy:FAQ - sposoby naprawiania uwalonego eeproma).

 

II. Wymiana dużej pamięci (wymiana firmware na Allcam Fush 'a)

Powyżej opisany sposób funkcjonował bardzo długo jako jedyna dostępna możliwość unowocześnienia "staruszka", zresztą niebywale wykorzystany przez naszych drogich twórców softu, którym udało się wiele rzeczy, o których nie śniło się panom z C...y ale chyba też i konstruktorom pudełka (m.in. obsługa DiSEqC, wielosystemowość, praca bez karty, porządna grafika, 2000 kanałów, 255 transpoderów, itp.).

 

Pewnych rzeczy natomiast nie da się prawdopodobnie w ten sposób zrobić (np. softu, który współpracowałby ze wsadami multicam, obsługi długich ECM itd). Do tego potrzebne są modyfikacje w "głębszej" warstwie oprogramowania HDL- w asemblerze procesora ST20.

 

Kod jest zaszyty w "dużej pamięci" i trzeba zastąpić jej oryginalną zawartość wsadem zawierającym zmodyfikowany (przez Dynamita) kod asemblera (warstwę HDL), zawierającym wspomniane właściwości niedostępne przez stosowanie patch'y.

 

Wstępną wersję zmodyfikowanego kodu HDL dostarczył nam Dynamit (firmware 4_25_final), a Bezerker połączył ją z MHW stworzonym przez Maybe (Full Wypas 4_4b3) i uczynił ją działającą (historyczny już firmware Lucky_13). Później kolega Fush pokazał, że w 1330 pojawiła się nowa możliwość: prawie bezbolesne „przenoszenie” większości softu już zrobionego z myślą dla „wyższych” wersji (1430, 1530, 1630) do naszego i korzystaniu z zawartych tam udogodnień - wypuszczając swój soft Fush allcam 2,5PL dla naszego Pionka 1330.

Obecnie aktualna wersja Fusha to 42pl.

Dało się w ten sposób również przenieść soft Zibiego (kol. Jasio wymieszał z całkiem dobrymi efektami softy Zibiego i_Fusha).

A także samego Zibiego -> 811d, e.

 

Jak to zrobić?

Istnieją następujące rozwiązania:

 

1. Wykorzystując eprom 27c800, który już mamy.

(E)PROM M27C800 (oznaczony na płycie IC2003) - 8 MBIT (1MB X8 OR 512KB X16) – to ten duży klocek prawie na środku płyty Pioniera - on zawiera firmware. Jest to eprom, czyli praktycznie jest on jednokrotnego zapisu. Po jednorazowym zaprogramowaniu, taką pamięć można już tylko odczytywać. Producent właśnie go już zaprogramował - wgrał tu na stałe oprogramowanie do Pioniera, czyli tu znajduje się kod HDL i oryginalne aplikacje MHW.

W epromach zawartość można jednak skasować - przy pomocy promieniowania UV - po to jest w nich specjalne okienko do kasowania (nie trzeba wcale profesjonalnego kasownika, może być wszystko co wysyła promieniowanie UV odpowiedniej długości - lampa MIX 125W, przerobiona jarzeniówka, itp.).

 

1a. W naszych 1330 często nie mamy EPROMu 27C800 tylko PROM, który nie ma okienka do kasowania. Wtedy, żeby cieszyć się nowym firmware trzeba wymienić prom 27c800. Możemy prom albo zastąpić nowym EPROM-em 27C800 (są do kupienia w sklepach elektronicznych sprzedających epromy) i dalej patrz punkt 1.

Albo możemy

 

2. Zastosować układ typu Flash/EEPROM czyli taki rodzaj pamięci, który można programować i kasować elektrycznie, co oczywiście jest łatwiejsze i szybsze niż kasowanie ultrafioletem. Wada tego rozwiązania: nie znaleźliśmy idealnego odpowiednika, tj, takiego, który by pasował w miejsce wyjętej dużej pamięci. Najbliższym mu jest układ 29F800. Aby pasował - trzeba zastosować przejściówkę.

 

Obecnie najtańszym i najwygodniejszym rozwiązaniem moim zdaniem wydaje się być oferta np. sklepu Epsilona, który oferuje pamięć flash oznaczone Am29F800 z gotowym adapterem SOP44L-->DIL42. Taki gotowy komplet może być użyty jako bezpośredni zamiennik pamięci eprom 27C800, i nie wymaga kasowania UV. Pamięci FLASH kasuje się i programuje zewnętrznym programatorem. Całość (pamięć adapter) kosztuje w zasadzie tylko trochę więcej niż nowy eprom (45PLN w chwili edycji tego FAQ).

 

Następnie gdy mamy niezaprogramowany (fabrycznie nowy lub skasowany promieniowaniem UV) EPROM 27C800 albo dysponujemy pamięcią FLASH, to trzeba teraz wgrać tu zmodyfikowany firmware (np. Fush allcam).

Programuje się te układy (obojętnie czy jest to 27C800 czy też Flash) zewnętrznym programatorem.

Można zastosować:

1. uniwersalny programator Willem z odpowiednim adaptorem - jest to dość kosztowne rozwiązanie, ale w zasadzie pewne.

2. okrojoną wersję programatora Willem nazywaną Universal Flash Programmer 6.01- w ofercie Epsilon'a. Zaleta: trochę tańszy niż kupowany Willem, wada: znacznie mniej możliwości niż Willem.

3. Można też spróbować własnoręcznie zrobić programator dla danego rodzaju pamięci wg schematów i opisów programatora i przejściówki by Bezerker&Dziwak, które są dostępne są na stronie Voyagerra).

Dalszy sposób postępowania, po poprawnym wgraniu nowego firmware - patrz inny FAQ….

 

* Istnieje również rozwiązanie podane na stronie Dynamita, wykorzystujące tzw. OS-Linka. Pomijam je ze względu na stopień złożoności, ale i takowe istnieje - nie potrzeba wtedy zewnętrznego programatora. Ale myślę, że jak ktoś potrafi zrobić OS-LInka to i potrafi samemu złożyć Willem’a (.

 

Demichris

 

źródło: Forum Voyagerr'a - Pioneer 1330

Edited by maxpolack

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.